Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, στο πλαίσιο των εορτασμών για τα 200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Διαδικτυακή Ημερίδα για την ιστορική θεώρηση και την παιδαγωγική σκοπιά της Επανάστασης
Το έργο «ΒΥΡΩΝ» – ένα καινοτόμο βιωματικό εκπαιδευτικό παιχνίδι σοβαρού σκοπού για τη διερεύνηση της κοινωνικής ταυτότητας της Ελληνικής Επανάστασης – πραγματοποιήθηκε σε Διαδικτυακή Ημερίδα, χθες 6 Μαΐου 2021 και ώρα 16:00. Η Ημερίδα διοργανώθηκε από το Τμήμα Περιφερειακής Ανάπτυξης του Ιονίου Πανεπιστημίου και αποτελείτο από τα ακόλουθα δύο μέρη:
Α’ Μέρος – Ελληνική Επανάσταση: από το ιστορικό παρελθόν στο παρόν
Β’ Μέρος – Ελληνική Επανάσταση και εκπαίδευση: το ψηφιακό παιχνίδι ΒΥΡΩΝ
Το παιχνίδι «ΒΥΡΩΝ» αναπτύσσεται από το Εργαστήριο Πληροφορικής στις Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες (HILab) του Τμήματος Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου με την συμβολή και συνεργασία μελών του Τμήματος Ιστορίας και του Τμήματος Περιφερειακής Ανάπτυξης του Ιονίου Πανεπιστημίου. Επιστημονικός Υπεύθυνος του όλου εγχειρήματος διατελεί ο Διευθυντής του HILab, Αν. Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής, Δρ. Φοίβος Μυλωνάς, ενώ το έργο χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας & Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.) στο πλαίσιο της 1ης Προκήρυξης της Δράσης «Επιστήμη Και Κοινωνία» «200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση».
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.