Φοβερά και τρομερά πράγματα συνέβησαν στο ντέρμπι του Ιονίου την περασμένη Παρασκευή, μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και της πρωτοπόρου Κέρκυρας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια «κάλπικη» νίκη στο «κάστρο» του Δημοτικού σταδίου, αθετώντας κάθε ηθικό κανόνα, με τη μη τήρηση του fair play και την επιστροφή της μπάλας στους συναδέλφους τους, όταν οι τελευταίοι είχαν πετάξει τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον πεσμένο – στον αγωνιστικό χώρο -Νίκο Πέττα. Αντ’ αυτού λοιπόν, στη φάση του 85’ οι παίχτες της Κέρκυρας συνέχισαν κανονικά (!) την προσπάθεια τους, με αποτέλεσμα να γίνει εκεί το 1-2 απ’ τον Σκοπιανό Μπαλντοβαλίεφ και το γήπεδο να μετατραπεί σε «πεδίο μάχης», απ’ τους εξαγριωμένους φίλους των γηπεδούχων. Μάλιστα πριν μπει το νικητήριο γκολ, ο τεχνικός των Κυανέρυθρων Μιχάλης Γρηγορίου φώναζε δυνατά στους παίχτες του να συνεχίζουν κανονικά το παιχνίδι (!). Το όλο γεγονός πήρε τεράστιες διαστάσεις σε ολόκληρη τη χώρα, με τον ηλεκτρονικό τύπο να καταδικάζει σύσσωμος τον ανήθικο τρόπο με τον οποίο επικράτησαν στο ματς οι Κερκυραίοι. Σε αυτό βοήθησε και η τηλεοπτική μετάδοση της ΟΤΕ TV, μέσα απ’ την οποία ΟΛΟΙ οι Έλληνες φίλαθλοι είδαν ξεκάθαρα πως έφυγε νικήτρια απ’ το νησί μας η πρωτοπόρος ομάδα του Βορείου Ιονίου.
Εξαγριώθηκε στην εξέδρα ο κόσμος
Έξαλλοι με την συμπεριφορά των κατά τα λοιπά «συναδέλφων» τους και οι παίχτες της Ζακύνθου, που ζήτησαν το λόγο απ’ τους Κερκυραίους για την απαράδεκτη ενέργεια τους να συνεχίσουν κανονικά το παιχνίδι. Το ματς διεκόπη για περίπου 25 λεπτά, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μπαίνει «παρέα» με τους βοηθούς του στα αποδυτήρια και να απειλεί με οριστική διακοπή την αναμέτρηση. Στην εξέδρα επικρατούσε ένα πραγματικό «χάος», αφού αρκετός ήταν ο κόσμος που μαζεύτηκε πίσω από τα κάγκελα και τον πάγκο της Κέρκυρας, πετώντας ένα σωρό αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο και χτυπώντας μανιασμένα το τσίγκινο περίβλημα της φυσούνας των αποδυτηρίων.
Παραλίγο οριστική διακοπή
Κάπου εκεί και μετά από πολλές διαβουλεύσεις και ενέργειες διοίκησης και τεχνικού τιμ της Ζακύνθου, το διαιτητικό τρίο επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι, με το τελικό σφύριγμα του Ρούσσου- Μπεκερτζή να βρίσκει τους Κερκυραίους να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους κρατά μόνους πρώτους, μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες απ’ την εξέδρα. Οι Κυανέρυθροι πήγαν στα δικά τους αποδυτήρια διαμέσου εκείνων των γηπεδούχων, για να γλιτώσουν από τη μήνη του κόσμου.