Στάθηκαν όρθιοι παρά τις αντίξοες συνθήκες, οι καμικάζι του Σπύρου Φιορεντίνου που παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα Νέων.
Δεν σταματούν να «κλείνουν στόματα» οι μικροί «καμικάζι» του Σπύρου Φιορεντίνου απ’ την αρχή της περιόδου, έχοντας διατηρήσει το αήττητο για πέντε ολόκληρες αγωνιστικές. Με 1 νίκη και 4 ισοπαλίες έως τώρα… τα παιδιά αυτά δείχνουν ότι το μέλλον τους ανήκει. Τι και αν αγωνίζονται απέναντι σε μεγαλύτερους τους, με τις περισσότερες ομάδες να έχουν και επαγγελματίες στις τάξεις τους, τι και αν υπάρχουν πολλές ελλείψεις απ’ την αρχή της περιόδου. Αυτή η ομάδα αρνείται να χάσει, ενώ προχθές απέδειξε ότι μπορεί και να κερδίζει. Μέσα σε ένα αγωνιστικό χώρο πραγματικό «βούρκο» στο Νέο Μυλότοπο Γιαννιτσών, οι μικροί Κυανοκίτρινοι έκαναν ένα μεστό και ώριμο παιχνίδι, παίρνοντας εξ’ αρχής το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τέλος. Επόμενος αντίπαλος τους, ο ουραγός’ της βαθμολογίας Βατανιακός και στόχος δεν είναι άλλος από την δεύτερη συνεχόμενη νίκη, που θα φέρει την ομάδα μας ακόμη πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Βάσει της εικόνας των παιδιών έως τώρα, ο στόχος μπορεί να είναι απόλυτα εφικτός.
Στο γήπεδο των Αρτεμισίων το παιχνίδι, έτσι ώστε να γλιτώσει την περαιτέρω επιβάρυνση ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού σταδίου.
Στο Μαχαιράδο με Βατανιακό την Κυριακή στις 11.30 το πρωί!
Την αντίστοιχη του Βατανιακού θα υποδεχτεί την ερχόμενη Κυριακή στο γήπεδο του Μαχαιράδου, η ομάδα Νέων του ΑΠΣ Ζάκυνθος. Το ματς δεν θα διεξαχθεί στο Δημοτικό στάδιο (θα μπορούσε να γίνει εκεί, αφού οι Άνδρες παίζουν με την Καλαμαριά την Παρασκευή και ο Ζακυνθιακός με τον Ελατιακό στο Γαϊτάνι) αλλά στο Μαχαιράδο, μιας και η διοίκηση της ΠΑΕ δεν επιθυμούσε να επιβαρυνθεί περισσότερο ο αγωνιστικός χώρος του «Ζακυνθίων Ολυμπιονικών». Το ματς θα ξεκινήσει στις 11.30 το πρωί, όπως και αυτό δύο εβδομάδες πριν κόντρα στον Πιερικό.
Θα ζητήσουν αναβολή για το παιχνίδι με την Δόξα Δράμας
Την αναβολή για κάποια άλλη ημερομηνία, αναμένεται να ζητήσουν για την εκτός έδρας αναμέτρηση των Νέων Δόξας Δράμας και ΑΠΣ Ζάκυνθος, οι ιθύνοντες της Κυανοκίτρινης ΠΑΕ, η οποία είναι να διεξαχθεί στο τελευταίο δεκαήμερο του Δεκέμβρη. Κάποιες ανηλλειμμένες υποχρεώσεις του Σπύρου Φιορεντίνου με την ακαδημία του Απόλλωνα, δεν επιτρέπουν στο Ζακυνθινό τεχνικό να ακολουθήσει τις υποχρεώσεις των μικρών και έτσι και θα ζητηθεί μετάθεση της αναμέτρησης για άλλη ημερομηνία. Θυμίζουμε ότι στο πρόγραμμα ακολουθούν οι αναμετρήσεις με Βατανιακό (εντός), Νίκη Βόλου (εκτός), Δόξα Δράμας (εκτός), Τύρναβο (εντός), Κέρκυρα (εκτός), Απόλλωνα Καλαμαριάς (εντός), Αιγινιακό (εκτός) και Ηρακλή (εντός) για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος.
Πρωτάθλημα Νέων Β’ Εθνικής
Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι Κυανοκίτρινοι
Ιστορική νίκη πέτυχαν οι Νέοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος μέσα στα Γιαννιτσά όπου έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανεβαίνοντας στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος αυτού στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής. Στο Βόρειο όμιλο ο Αιγινιακός είναι ο πρωτοπόρος με Απόλλωνα Καλαμαριάς και Αναγέννηση Καρδίτσας να ακολουθούν.
Βόρειος όμιλος
Σάββατο 30/11
Κέρκυρα – Τύρναβος 1-2
Πιερικός – Καβάλα 0-2
Απόλλων Καλαμαριάς – Δόξα Δράμας 2-1
Βατανιακός – Ηρακλής Θεσσαλονίκης 0-5
Κυριακή 1/12
Αναγέννηση Καρδίτσας – Εθνικός Γαζώρου 1-1
Αναγέννηση Γιαννιτσών – ΑΠΣ Ζάκυνθος 0-1
Αιγινιακός – Νίκη Βόλου 1-0
Η βαθμολογία του Βορείου Ομίλου
1. Αιγινιακός 12
2. Απόλλωνας Καλαμαριάς 11
3. Αναγέννηση Καρδίτσας 11
4. Καβάλα 10
5. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 10
6. ΠΑΕ Κέρκυρα 9
7. Τύρναβος 8
8. Δόξα Δράμας 7
9. ΑΠΣ Ζάκυνθος 7
10. Εθνικός Γαζώρου 6
11. Νίκη Βόλου 2
12. Αναγέννηση Γιαννιτσών 1
13. Πιερικός 1
14. Βατανιακός 0