Καταιγιστική ήταν η αρμάδα του Τζιαλούκα Κολοννέλο, απέναντι στον Απόλλωνα 1926, καθώς ο ΑΠΣ Ζάκυνθος έφτασε άνετα στη νίκη με 3-0.
Οι νησιώτες ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο 2’ ο Αλμπάνης απέκρουσε με το χέρι σέντρα του Σκαθαρούδη. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Οικονόμου, στο 3’ έκανε το 1-0, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα από τους παίχτες αλλά και από τους οπαδούς που γέμισαν το Εθνικό Στάδιο Ζακύνθου. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Πόντιοι και συγκεκριμένα στο 6′ λεπτό, ο Σκαθαρούδης πέτυχε το 2-0 με ωραίο πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν από το εκρηκτικό ξεκίνημα της Ζακύνθου, αλλά δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες καλές στιγμές να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ με κύριο εκφταστή αυτών τον Όττα αλλά και τον Σολφερίνο, ο οποίος έχασε μοναδικό τετ α τετ, λίγο πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου! Πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ο Σολφερίνο τραυματίστηκε στην άνω γνάθο και μεταφέρθηκε στη συνέχεια στο νοσοκομείο.
Η Ζάκυνθος, στο β’ μέρος, συνέχιζε να πιέζει και στο 55’ ο Όττα πέτυχε το 3-0 μετά από πίεση στην άμυνα του Βούκοβιτς, ενώ ο Όττα είχε δοκάρι στο 61’. Οι Πόντιοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν και ο ΑΠΣ διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης ως το τέλος, προσφέροντας σπουδαίο ποδόσφαιρο στον κόσμο της Ζακύνθου.
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Ξενοδόχοφ, Στασινόπουλος, Οικονόμου, Αποστόλου, Πέττας (61’ Κουνσόλο), Μπίρης, Φωτιάς, Σκαθαρούδης, Όττα, Τορεσάνι, Σολφερίνο (46’ Βούκοβιτς)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1926: Καρατζιοβαλής, Πιτσόκος, Αλμπάνης (46’ Καπίας), Κισκαμπάνης, Μανουσαρίδης, Μωυσιάδης, Παρμαξίδης, Βέντζιος (27’ Προβατίδης), Αθανασάκης, Βλάχος, Λι Κουάντιο (61’ Σακκάς)
[jwplayer mediaid=”16873″]