Με μεγάλους κερδισμένους τον Εθνικό Σκουλικάδου, τη Νέα Σάντα και την Α.Ε Γερακαρίων ολοκληρώθηκε το… κυρίως μενού της 15ης αγωνιστικής (απομένουν 2 αγώανες) στην β’ κατηγορία. Τόσο οι κυανοκίτρινοι όσο και Η Ένωση… “βολεύτηκαν με την ήττα του Εσπέρου και τον πλησίασαν κι’ άλλο στη βαθμολογία, ενώ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Εθνικός Σκουλικάδου πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο γήπεδο του Πλάνου, επικρατώντας την γηπεδούχου Α.Ε Ζακύνθου με 2-3 και απεκατέστησε την… “τάξη” στη βαθμολογία. Αναμενόμενη θεωρείται η νίκη του
πρωτοπόρου και αήττητου Αλυκανά επί του Κεραυνού Βουγιάτου (0-2), όπως και της Σάντας επί του Κοιλιωμένου (1-7). Τέλος, ο Αστέρας επικράτησε δύσκολα του Βασιλικού με 1-2 στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της Κυριακής.
ΈΣΠΕΡΟΣ- Α.Ε ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ 0-1
Γερακαρία… όπως παλιά!
Μεγάλη νίκη στο γήπεδο των Αμπελοκήπων πήρε η Ένωση Γερακαρίων, που έχει ξεχάσει τον τελευταίο καιρό τι σημαίνουν οι λέξεις… ισοπαλία και ήττα. Η Ένωση επικράτησε με 0-1 του Εσπέρου και συνέχισε την πορεία… πρωταθλητισμού που πραγματοποιεί τις τελευταίες αγωνιστικές. Με το “τρίποντο” αυτό οι κόκκινοι δίνουν συνέχεια στο “όνειρο” των μπαράζ ανόδου, αφού αυτή την ώρα έχουν 25 βαθμούς, μόλις 4 πίσω από τον Έσπερο που βρίσκεται στην 5η θέση. Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερό πάθος στο
παιχνίδι τους και με καλή αμυντική λειτουργία μπόρεσαν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Το γκολ που έκρινε την τελική έκβαση της αναμέτρησης σημειώθηκε σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα (42ο λεπτό) με “δράστη” τον Τσιλιβήτα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων μέσα στη περιοχή και αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Κάρδαρη πλάσαρε εύστοχα (0-1). Στην επανάληψη ο Έσπερος πίεσε για την ισοφάριση αλλά με ανορθόδοξο τρόπο και μη έχοντας “καθαρό” μυαλό στην τελική προσπάθεια. Πάντως δεν ήταν λίγες οι φορές που…
“γλίτωσε” ένα δεύτερο τέρμα, αφού η ομάδα του Ανδρέα Μουζάκη έβγαινε πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Εν τέλει το 0-1 παρέμεινε ως το τέλος, και πλέον η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου βρίσκεται με την… πλάτη στον τοίχο σε ότι αφορά τα επόμενα παιχνίδια και τον στόχο για συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου που έχει θέσει!
Έσπερος (Στράτος Κουρούμαλος): Κάραδρης, Παπάς, Μαρίνος, Ρίκος, Ξένος Θ., Ξένος Χ. (82′ Μάργαρης), Νίλσον, Τάτος, Ζούγρας, Ντάσης, Λούντζης (46′ Τσιριγώτης)
Α.Ε Γερκαρίων (Ανδρέας Μουζάκης): Σιγούρος, Μουζάκης Χ., Παράσχης Δ., Τσιλιβήτας (88′ Παράσχης Θ.), Βούρτσης, Παράσχης Γ., Πατρίκιος, Πόθος, Λομποτέσης (35′ Μουζάκης Γ.), Μόρφης (50′ Γουσέτης), Μουζάκης Αν.
Α.Ε. ΖΑΚΥΝΘΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ 2-3
ΕΣΠΕΡΟΣ – ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ 0-1
ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ – ΝΕΑ ΣΑΝΤΑ 1-7
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΟΥΓΙΑΤΟΥ – ΑΛΥΚΑΝΑΣ 0-2
Α.Ο. ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΝΟΟΥ 1-2