Τον πλούτο που κρύβει σε αρχαιότητες η Ζάκυνθος έφερε στο φως η πολύχρονη έρευνα του Ολλανδικού Ινστιτούτου και τα στοιχεία αυτής της δουλειάς παρουσιάστηκαν σε ημερίδα που έγινε την περασμένη Παρασκευή στο Πνευματικό Κέντρο από την Εφορεία Αρχαιοτήτων του νομού μας.
Από τη συζήτηση και όσα επισημάνθηκαν ήλθε στην επικαιρότητα η έλλειψη ενδιαφέροντος του Υπουργείου Πολιτισμού για τη Ζάκυνθο και το κενό αυτό ήλθε να καλύψει η δουλειά του Ολλανδικού Ινστιτούτου που το επόμενο διάστημα θα παρουσιάσει βιβλίο με καταχωρημένα όλα τα ευρήματα.
Η ιστορία της έρευνας φάνηκε από τις ομιλίες των επιστημόνων, δηλαδή την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ζακύνθου Χριστίνα Μερκούρη, την αν. Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Γ. Κουρτέση – Φιλιππάκη και τον αν. Καθηγητή Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου του Άμστερνταμ Gert-JanvanWijngaarden.
Οι περιοχές που έγιναν οι έρευνες είναι η Λιθακιά, η Λίμνη Κεριού, το Μαχαιράδο, ο Κοιλιωμένος και ο Βασιλικός.
Η κ. Κουρτέση – Φιλιππάκη ξεκίνησε την παρουσίαση από την παλαιολιθική εποχή που είναι και η μακροσκελέστερη του ανθρωπίνου γένους και αρχίζει 2,5 εκατομμύρια χρόνια πριν τη γέννηση του Χριστού ενώ φτάνει μέχρι τα 10.000 χρόνια. Τότε έχουμε την εξέλιξη του ανθρώπου, την σύσταση των πρώτων κοινωνιών, την επινόηση τεχνολογιών όπως λάξευση του λίθου και η φωτιά, τις πρώτες ταφές και τα ταφικά αλλά και τα πρώτα έργα τέχνης.
Στη Ζάκυνθο και τα Ιόνια νησιά οι πρώτες έρευνες ήταν το 19ο αιώνα και ξεκίνησαν από ευρωπαίους ερευνητές με στόχο την ανακάλυψη της ομηρικής Ιθάκης.
Για τη σύνθεση όλων όσων έχουν βρεθεί και τη συνέχιση της έρευνας ώστε να έχουμε πλήρη εικόνα μίλησε η Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ζακύνθου Χριστίνα Μερκούρη και οι άλλλοι ομιλητές επεσήμαναν πως τώρα ήλθε η ώρα για ανασκαφές.
Ο αν. Καθηγητής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου του Άμστερνταμ Gert-JanvanWijngaarden στην ομιλία του ευχαρίστησε όλους όσους βοήθησαν στο έργο του και υπενθύμισε ότι συμπληρώνονται 10 χρόνια από τότε που ξεκίνησαν την έρευνα.
«Δεν έκανα το πρόγραμμα μόνος μου. Συνεργάστηκα με ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια, με το ΙΓΜΕ κλπ» ανέφερε ο κ. Gert-JanvanWijngaarden και ακολούθως είπε ότι η Ζάκυνθος δεν εξετάστηκε αρχαιολογικά όσο έπρεπε, αντίθετα με άλλες περιοχές. Για τους σεισμούς είπε ότι έχουν κάνει ζημιές και έχουν παίξει μεγάλο ρόλο, είτε μεγάλοι ήταν, είτε μικροί.
Η έρευνα έγινε περπατώντας συστηματικά πάνω στα χωράφια και οι φοιτητές έχουν βρει πολλά κεραμικά και λίθινα εργαλεία αλλά είναι κατεστραμμένα.
Ευρήματα υπάρχουν από τις Ντορέτες Βασιλικού, από το Πόρτο Ρώμα και το Κερί. Επίσης εντοπίστηκε τοίχος σπιτιού από τη μυκηναϊκή εποχή. Κολώνες χωρίς άλλα ευρήματα βρέθηκαν δίπλα στην εκκλησία στο Μελινάδο.
Θα ακολουθήσει συστηματική έρευνα στην πόλη που θεωρείται κλειδί για τις αρχαιότητες του νομού.
Μετά τη λήξη των ομιλιών ακολούθησε συζήτηση, παρεμβάσεις και τοποθετήσεις από τους παρευρισκομένους.