Μια ιδιαίτερα δύσκολη μεταγραφική υπόθεση, είναι για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος αυτή του Παναμέζου ακραίου χαφ Ντάργουιν Πιντζόν, καθώς η όλη υπόθεση έχει εξελιχθεί σε ένα μίνι «σήριαλ», βάσει των απαιτήσεων που αξιώνει η ομάδα στην οποία ανήκει ο παίχτης (Σαν Μιγκελίτο). Ο 19χρονος έχει «κεντρίσει» το ενδιαφέρον του τεχνικού διευθυντή της ομάδας Κάρλος Πίτσι, που διαπραγματεύεται τη μετακίνηση του στους Κυανοκίτρινους. Ο «Ε» συνομίλησε για το θέμα του νεαρού άσσου, με τον Ιταλό- Αργεντινό μάνατζερ, λίγο πριν ο τελευταίος αναχωρήσει για τη γειτονική χώρα, προκειμένου να πάει στο Μιλάνο για το μεταγραφικό μίτινγκ που γίνεται εκεί, κάθε τέλος Αυγούστου (διαβάστε παρακάτω). Μάλιστα ο τελευταίος παραδέχτηκε ότι η υπόθεση του Παναμέζου βρίσκεται κοντά στην ολοκλήρωση της. Συγκεκριμένα μας τόνισε: «Είμαστε πολύ κοντά στην απόκτηση του Πιντζόν και νομίζω ότι το θέμα θα έχει ξεκαθαρίσει μια και καλή, ίσως και αύριο (σήμερα). Οι διαπραγματεύσεις ήταν πολύ δύσκολες μέχρι τώρα και η ομάδα που ανήκει ανέβαζε ολοένα τις απαιτήσεις της, σε ότι αφορά το ποσοστό της μεταπώλησης του. Εάν μείνουμε εκεί που έχουμε συμφωνήσει, ο παίχτης θα έρθει στην ομάδα μας. Εάν ανεβάσουν και άλλο τις απαιτήσεις τους, τότε θα στραφούμε σε κάποιους άλλους παίχτες που έχω στο νου μου.».