Κατά πλειοψηφία το Δημοτικό Συμβούλιο το βράδυ της περασμένης Τρίτης, στην πρώτη δια ζώσης συνεδρίαση του, αποφάσισε την έγκριση των τροφείων των Παιδικών Σταθμών του Δήμου, που ξεκινούν από 60 ευρώ και φτάνουν τα 140 ανάλογα με το εισόδημα του νοικοκυριού.
Η συζήτηση έγινε στην εκπνοή της συνεδρίασης καθώς η ώρα ήταν περασμένη και υπήρχε ελάχιστος χρόνος πριν κηρυχθεί η λήξη. Ωστόσο, ένα θέμα που τέθηκε από το δημοτικό σύμβουλο και μέλος της διοίκησης των Παιδικών Σταθμών Γ. Φεραδούρο ήταν αυτό της «χρηματικής ποινής» που προβλέπεται για όσους γονείς είναι δικαιούχοι του προγράμματος ΕΣΠΑ, έχουν δηλώσει το παιδί τους στους Δημοτικούς Παιδικούς Σταθμούς αλλά στην πορεία μεταφέρουν το παιδί σε έναν από τους ιδιωτικούς Παιδικούς Σταθμούς του νησιού.
Ο κ. Φεραδούρος σημείωσε πως πολλοί δηλώνουν το παιδί τους στους Δημοτικούς Παιδικούς Σταθμούς μόνο και μόνο για να εξασφαλίσουν το voucher που θα χρησιμοποιήσουν αλλού και τόνισε την ανάγκη να προστατευτούν οι Παιδικοί Σταθμοί του Δήμου που δυστυχώς χάνουν πολλές εγγραφές.
Η απόφαση που έχει πάρει το διοικητικό συμβούλιο του Οργανισμού προβλέπει πως οι γονείς με voucher για να διαγράψουν το παιδί τους θα πρέπει πρώτα να πληρώσουν τροφεία για 2 μήνες και αυτό που ζήτησε ο κ. Φεραδούρος είναι η κάθε περίπτωση να εξετάζεται ξεχωριστά και το μέτρο να μην εφαρμόζεται οριζόντια. Ως παράδειγμα έφερε περιπτώσεις γονιών που μπορεί να χρειαστεί να φύγουν από το νησί για λόγους δουλειάς κ.α.
Η απόφαση του διοικητικού συμβουλίου σήμερα προβλέπει πως «οι αιτήσεις εγγραφών και επανεγγραφών επέχουν θέση αποδοχής των όρων λειτουργίας της Διεύθυνσης Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών Δήμου Ζακύνθου. Οι Γονείς ωφελούμενοι των προγραμμάτων ΕΣΠΑ μετά την ανάρτηση των τελικών αποτελεσμάτων από την Ε.Ε.Τ.Α.Α. οφείλουν να προσκομίσουν το voucher για την ολοκλήρωση των διαδικασιών εγγραφής στις Δομές του Φορέα μας. Σε περίπτωση μη αποδοχής της θέσης θα πρέπει να γίνει άμεσα έγγραφη αίτηση διαγραφής του νηπίου/βρέφους προκειμένου να καλυφθεί η κενή θέση από την λίστα επιλαχόντων και με οικονομική επιβάρυνση δύο (2) μηνών ανάλογα με την κατηγορία στην οποία εντάσσονται οι Γονείς βάσει των ετήσιων εισοδημάτων τους»
Προκειμένου να μπει η προσθήκη που ζήτησε ο κ. Φεραδούρος θα πρέπει να υπάρξει νέα απόφαση του διοικητικού Συμβουλίου του Οργανισμού Παιδικών Σταθμών.
Τα τροφεία που αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο με την Λαϊκή Συσπείρωση να καταψηφίζει και να ζητά κατάργηση των τροφείων είναι τα παρακάτω:
Για τα νήπια, για εισόδημα από 0,00€ – 5.000,00€ στα 60,00€, για εισόδημα από 5.001,00€ – 10.000,00€ στα 80,00 €, από 10.001,00€ -20.000,00€ στα 100,00 € και από 20.000,00€ -και άνω στα 120,00€
Για το βρεφικό τμήμα για εισόδημα από 0,00€ – 40.000,00€ στα 120,00€ και από 40.001,00€ και άνω στα 140,00 €.
Για Οικογένειες με αναπηρία γονέα από 75% κα άνω προβλέπεται έκπτωση πενήντα τοις εκατό (50%), ενώ μετά από πρόταση των μελών του Δ.Σ. κ. Αρετής Βυθούλκα, και Φωτεινή Ρέππα αποφασίστηκε να διασφαλιστεί ότι σε περίπτωση πολύ χαμηλού οικογενειακού εισοδήματος ο γονέας θα μπορεί με έγγραφη αίτησή του και κατόπιν προσκόμισης απαραίτητων δικαιολογητικών να μπορεί να λάβει μείωση στη μηνιαία εισφορά του ή και απαλλαγή.
ermisnewsroom