Λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι έγινε σήμερα Σαββάτο 16 Δεκεμβρίου 2023 η τελετή της ορκωμοσίας του νέου Δημάρχου, του Δημοτικού και των Τοπικών Συμβουλίων, στο χώρο του Δημοτικού Θεάτρου.
Στην τελετή παρευρέθηκε ο νέος Περιφερειάρχης Ιονίων νήσων Γιάννης Τρεπεκλής που ήλθε από την Κέρκυρα για να παρευρεθεί στις ιερές τελετές για τον Πολιούχο της Ζακύνθου Άγιο Διονύσιο.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/Stasinop2.jpg)
Οι νεοεκλεγμένοι της Πρωτοβάθμιας Αυτοδιοίκησης ορκίστηκαν πρώτα με θρησκευτικό όρκο και ακολούθως (όσοι επιθυμούσαν) με πολιτικό όρκο.
Στην ομιλία του ο Δήμαρχος Γ. Στασινόπουλος ανέφερε ότι θα τηρήσει τις υποσχέσεις που έδωσε και επεσήμανε πως τα προβλήματα δεν μπορούν να περιμένουν.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/Stasinop3.jpg)
Χαιρετισμό έστειλαν ο Βουλευτής Δ. Ακτύπης και η Περιφερειάρχης Ρόδη Κράτσα Τσαγκαροπούλου που βρίσκονται εκτός Ζακύνθου.
Στη συνέχεια όλοι οι νεοεκλεγμένοι υπέγραψαν και αντάλλαξαν ευχές για τις ημέρες.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/Stasinop4.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/Stasinop5.jpg)