Η χθεσινή ήταν μια ακόμη μέρα κινητοποίησης για τους υγειονομικούς σε όλη την Ελλάδα αυτή την φορά για τους συναδέλφους που τέθηκαν σε αναστολή λόγω άρνησης εμβολιασμού, στην περίπτωση όμως της Ζακύνθου οι εξελίξεις στο χώρο της δημόσιας υγείας σηματοδοτούνται και από την ηχηρή παραίτηση του Διευθυντή της Καρδιολογικής Κλινικής Π. Στραβοπόδη από το Νοσοκομείο.
Στα παραπάνω ζητήματα τοποθετήθηκε δημόσια μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή ο Πρόεδρος της ΕΝΙΖ Νίκος Ποταμίτης, ο οποίος σημείωσε πως οι αναστολές οδήγησαν χιλιάδες υγειονομικούς εκτός του συστήματος υγείας, ενώ για την παραίτηση του κ. Στραβοπόδη σχολίασε πως ήταν ακόμη μια παραίτηση- αποτέλεσμα υπερεντατικής εργασίας και εξευτελιστικών μισθών που χαρακτηρίζουν τις συνθήκες εργασίας των γιατρών σε όλα τα δημόσια Νοσοκομεία.
«Δεν κάνουμε κινητοποιήσεις για να υποστηρίξουμε πως οι ανεμβολίαστοι συνάδελφοι πρέπει να μείνουν ανεμβολίαστοι, αλλά για να στηρίξουμε την άποψη ότι άνθρωποι βρέθηκαν σε σύγχυση από τα αντιφατικά μηνύματα της Κυβέρνησης και δεν κατάφεραν να πειστούν» ανέφερε μεταξύ άλλων ο Πρόεδρος της ΕΝΙΖ μιλώντας στον Ερμή που φέρνοντας το παράδειγμα του Νοσοκομείου Ζακύνθου υποστήριξε πως το αίτημα της Ένωσης Νοσοκομειακών γιατρών προς τη Διοίκηση ώστε να οργανωθεί στο Νοσοκομείο μια αναλυτική ενημέρωση για το εμβόλιο και τα οφέλη του παρουσία ειδικών λοιμωξιολόγων δεν εισακούστηκε. Κάποιες πρωτοβουλίες ανέλαβαν οι ίδιοι οι γιατροί, ωστόσο ο κ. Ποταμίτης επέμεινε πως χρειαζόταν μεγαλύτερη προσπάθεια και επιστημονικά επιχειρήματα.
Αν και ο αριθμός των ανεμβολίαστων υγειονομικών στο Νοσοκομείο μας είναι μικρός, σε σύγκριση με άλλα Νοσοκομεία της Ελλάδας, ο Πρόεδρος της ΕΝΙΖ τόνισε πως κανένας δεν περισσεύει στα υποστελεχωμένα Νοσοκομεία, τα οποία σήμερα καλούνται να αντιμετωπίσουν το 4ο κύμα της πανδημίας.
Ειδικότερα σε σχέση με την νέα παραίτηση γιατρού και συγκεκριμένα του Διευθυντή της Καρδιολογικής Κλινικής, ο κ. Ποταμίτης σχολίασε πως επιδεινώνεται μια ήδη επιβαρυμένη κατάσταση στο Νοσοκομείο, ενώ δήλωσε πως το πάγιο αίτημα για άμεση προκήρυξη δύο θέσεων καρδιολόγων στην κλινική δεν είχε εισακουστεί. Αυτό που τόνισε με έμφαση ο κ. Ποταμίτης είναι πως όσο δεν αλλάζει το καθεστώς εργασίας των γιατρών στα Νοσοκομεία , όσες φορές και να προκηρύσσονται οι θέσεις δε θα καλύπτονται γιατί δε θα υπάρχει ενδιαφέρον ειδικά στα επαρχιακά Νοσοκομεία.
Παρουσιάζοντας αναλυτικά στοιχεία για την κατάσταση του ιατρικού προσωπικού στο Νοσοκομείο Ζακύνθου, ο Πρόεδρος της ΕΝΙΖ ανέφερε πως υπηρετούν στις θέσεις ειδικευμένων του οργανισμού μόνο 35 στις 64 θέσεις που προβλέπονται από τον οργανισμό, ενώ από τις θέσεις επικουρικών που είναι δυνατόν να αναπτυχθούν , υπηρετούν μόνο 1 ενώ στο παρελθόν είχαμε μέχρι και 8 . Τέλος στις θέσεις των ειδικευομένων υπηρετούν μόνο 3 στους 25 που προβλέπει ο οργανισμός.
Σύμφωνα με τον κ. Ποταμίτη συνολικά εργάζονται 39 ενώ προβλέπονται 89 γιατροί.
«Γινόμαστε όλο και λιγότεροι οι μόνιμοι γιατροί, ενώ επικουρικοί και ειδικευόμενοι δεν έρχονται. Η παραίτηση του κ. Στραβοπόδη είναι μια μεγάλη απώλεια και το σύστημα δεν μπορεί να στηρίζεται σε γιατρούς που πληρώνονται με 3,5 ευρώ την ώρα» τόνισε ο κ. Ποταμίτης υπογραμμίζοντας πως οι επικρατούσες συνθήκες οδηγούν τους γιατρούς εκτός του ΕΣΥ.
«Ένας ιδιώτης γιατρός σε μια εβδομάδα για να μην πω σε δυο μέρες μπορεί να βγάλει όσο είναι ο μισθός του γιατρού στο δημόσιο Νοσοκομείο, ειδικά στον χειρουργικό τομέα» είπε ο κ. Ποταμίτης θυμίζοντας πως το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει από το 2018 αποφασίσει πως οι μισθοί των γιατρών του ΕΣΥ πρέπει να αυξηθούν και αυτό ακόμη δεν έχει γίνει.
ermisnewsroom