Στην τελική ευθεία βρίσκεται η προεκλογική περίοδος για τις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου και είναι καιρός να προετοιμαζόμαστε όλοι για το ύψιστο καθήκον, αυτό δηλαδή της προσέλευσης στις κάλπες.
Υπουργοί της κυβέρνησης και πολιτικά στελέχη των κομμάτων περιοδεύουν σε όλη τη χώρα και οι δημοσκοπήσεις από την Αθήνα έχουν αφήσει να διαφανεί από που έως μπορεί να κυμανθεί η δύναμη του κάθε κόμματος.
Είναι ενδεικτικό ότι έρχονται μέσα σε λίγες ώρες τρεις υπουργοί της κυβέρνησης στη Ζάκυνθο και ένας ακόμα, όχι γνωστός, αριθμός στελεχών από τα κόμματα της αντιπολίτευσης.
Η κα Ζέτα Μακρή, χθες ο κ. Ανδρέας Νικολόπουλος σήμερα και η κα Ολγα Κεφαλογιάννη αύριο θα δώσουν το στίγμα της Ν.Δ. στον προεκλογικό αγώνα στο νησί μας.
Η ηγεμονία της Νέας Δημοκρατίας και σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση δεν αμφισβητείται και το ενδιαφέρον των αποτελεσμάτων της προσεχούς Κυριακής έχει να κάνει περισσότερο με την διάταξη των κομμάτων, αριστερά και δεξιά της Νέας Δημοκρατίας, παρά με το ποσοστό του κυβερνώντος κόμματος.
Σε τοπικό επίπεδο το ενδιαφέρον βρίσκεται σε τι ποσοστά θα κινηθούν ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ και πως θα διαμορφωθεί η διάταξη των αριστερών κυρίως πολιτικών δυνάμεων. Κι εδώ η Ν.Δ. αναμένεται να είναι πρώτο κόμμα και μάλιστα με διαφορά, όπως περίπου αναμένεται να συμβεί και στην υπόλοιπη Ελλάδα.