Το σπίτι που έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής της και άφησε τα χειρόγραφα της, τα βιβλία της και τις αναμνήσεις της η διακεκριμένη ποιήτρια Λούλα Βάλβη – Μυλωνά, επισκέφθηκαν το πρωί της Δευτέρας ο πρόεδρος και η προϊσταμένη υπηρεσιών της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ζακύνθου, κ.κ. Φίλιππος Συνετός και Μαρία ΄Αγριου.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG_6540.jpg)
Η κα Αντζελίνα Βάλβη, ανηψιά της αειμνηστης Λούλας τους ανακοίνωσε την πρόθεση της οικογένειας και των κληρονόμων της να παραχωρήσουν στην Δ.Ι.Β.Ζ. τα χειρόγραφα της και τα βιβλία της.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG_6539.jpg)
Για το θέμα αυτό θα αναληφθούν πρωτοβουλίες από την Βιβλιοθήκη στα πλαίσια της αξιοποίησης της πνευματικής παρακαταθήκης των Ζακυνθινών λογοτεχνών.
Η Λούλα Βάλβη – Μυλωνά έφυγε από τη ζωή τον Ιούλιο του 2022 και στην διάρκεια της ζωής της έγραψε δεκάδες ποιητικές συλλογές και υπήρξε μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών.