Η Επιτροπή Ονομασίας και μετονομασίας της Αποκεντρωμένης διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδος και Ιόνιων νησιών ενέκρινε την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου για αλλαγή του ονόματος της, μέχρι πρόσφατα, οδού Ταβουλάρη, στο κέντρο της Πόλης, σε οδό Ελισάβετ Μουτζάν Μαρτινέγκου.
70 περίπου χρόνια από τους σεισμούς του 1953, το σημερινό Δημοτικό Συμβούλιο Ζακύνθου έλαβε την απόφαση αλλαγής της ονοματοθεσίας, μετά την διατύπωση προτάσεων από κοινωνικούς φορείς της πόλης, οι οποίοι είχαν εκφράσει την διαμαρτυρία τους για την απόδοση τιμών στον Αναστάσιο Ταβουλάρη, ο οποίος είχε καταδικαστεί από διεθνές δικαστήριο ως δοσίλογος, λόγω της συμμετοχής του σε κατοχικές κυβερνήσεις την περίοδο 1941-1944.
Η Ελισάβετ Μουτσά Μαρτινέγκου (1801-1832), υπήρξε κόρη του Φραγκίσκου Μουτζάν και της Αγγελικής Σιγούρου και θεωρείται η πρώτη ελληνίδα συγγραφέας των νεωτέρων χρόνων.Το γνωστότερο έργο της είναι η Αυτοβιογραφία της, ενώ από τα υπόλοιπα έργα της (θεατρικά έργα και ποιήματα) έχουν σωθεί ελάχιστα.
Ο Αναστάσιος Ταβουλάρης (1882 – 1945) ήταν Έλληνας αξιωματικός που χρημάτισε κατοχικός υπουργός και μέλος δικτατορικών κυβερνήσεων. Εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Ζακύνθου στην Δ΄ Εθνοσυνέλευση το 1923 και μετά επανεξελέγη το 1928 με τους Ανεξάρτητους Δημοκρατικούς (Α.Δ.). και το 1932 με το Κόμμα Φιλελευθέρων. Το 1936 επανεκλέχτηκε βουλευτής με το κόμμα των Φιλελευθέρων. Στην κατοχική κυβέρνηση Λογοθετόπουλου ήταν υπουργός Εσωτερικών από τις 2 Δεκεμβρίου 1942 ως τις 7 Απριλίου 1943 και ξανά στην διορισμένη από τους Γερμανούς κυβέρνηση του Ιωάννη Ράλλη, από τις 7 Απριλίου 1943 έως τις 12 Οκτωβρίου 1944.