Επαφές στο υπουργείο Υποδομών για να προχωρήει το έργο της διαχείρισης των λυμάτων, έκανε γνωστές ο Βουλευτής Δ. Ακτύπης ο οποίος σε ανακοίνωσή του επισημαίνει:
Ολοκληρώθηκε η προμελέτη του κομβικής σημασίας αναπτυξιακού έργου που θα δώσει για πρώτη φορά μια ολοκληρωμένη, συνολική και οριστική λύση στην αποχέτευση και διαχείριση λυμάτων στο νησί μας.
Το φιλόδοξο αυτό έργο για το οποίο ήδη ο Βουλευτής βρίσκεται σε επικοινωνία και συνεργασία με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υποδομών, ώστε αυτό να χαρακτηρισθεί έργο εθνικής σημασίας, αφορά όλο το νησί της Ζακύνθου και θα δώσει οριστική λύση μέσω υπερσύγχρονων νέων εγκαταστάσεων βιολογικού καθαρισμού, καθώς και επέκτασης και εκσυγχρονισμού του αποχετευτικού δικτύου του νησιού μας. Παράλληλα, αξιοποιώντας τις αρχές και τους κανόνες της κυκλικής οικονομίας μέσω του μεγάλου αυτού έργου θα δοθεί λύση και στο πρόβλημα της άρδευσης, που λόγω λειψυδρίας αντιμετωπίζει η Ζάκυνθος.
Με αφορμή την εκπόνηση της προμελέτης για το συγκεκριμένο έργο ο Βουλευτής Π.Ε. Ζακύνθου Διονύσης Ακτύπης επισκέφτηκε τον Γενικό Διευθυντή Υδραυλικών, Λιμένων και Κτιριακών Υποδομών κ. Α. Κοτσώνη καθώς και άλλους υπηρεσιακούς παράγοντες του Υπουργείου Υποδομών.