Την προσοχή των συμπολιτών μας αυτές τις γιορτινές ημέρες συνέστησε ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Ζακύνθου, γιατί υπάρχει έξαρση των ιώσεων και γιατί ο κορονοϊός είναι ακόμα εδώ, αν και εξασθενημένος. Ο κ. Παύλος Καψαμπέλης ανέφερε πως ιώσεις υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα αλλά κι εμείς πρέπει να τηρούμε τα υγειονομικά μέτρα.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2022/12/καψαμπελης-καινουργια.jpg)
Ειδικά για τις ημέρες που διανύουμε ο κ. Καψαμπέλης είπε ότι «την περίοδο του χειμώνα έχουμε κρούσματα που είναι σε΄έξαρση. Είναι γρίπη, ιογενείς λοιμώξεις κλπ. που πάντα είχαμε και πάντα θα έχουμε. Τώρα έχει προστεθεί και ο κορονοϊός. Δημιουργείται λοιπόν ένα κοκτέιλ που δεν είναι ευχάριστο και γι’ αυτό θα πρέπει να συνεχίσουμε να προσέχουμε, άσχετα αν δεν υπάρχουν περιοριστικά μέτρα. Πρέπει να αποφεύγουμε τους κλειστούς χώρους και να χρησιμοποιούμε μάσκα,να κρατάμε τους κανόνες και να τηρούμε τα μέτρα ατομικής υγιεινής. Επίσης να εμβολιαστούμε».
Ο κορονοϊός
Ερωτηθείς για την πορεία της πανδημίας ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου είπε: «Η κατάσταση θεωρώ ότι είναι διαχειρίσιμη αν και δεν γνωρίζουμε τι θα προκύψει με αυτά που ακούγονται από την Κίνα για νέα έξαρση του κορονοϊού. Να δούμε πως θα μεταφραστεί αυτό στον υπόλοιπο κόσμο. Τώρα είμαστε ενημερωμένοι και πιο αποτελεσματικοί, έχουμε περισσότερα εφόδια και εμπειρία.
Η πανδημία έχει εξασθενίσει και πλέον έχει γίνει διαχειρίσιμη, γιατί άλλες είναι οι καταστάσεις που αντιμετωοίζαμε πριν από δύο χρόνια και άλλες είναι τώρα. Έχουμε δει ότι τέλος δεν υπάρχει σε αυτή την υπόθεση με τις ιώσεις και για τον κορονοϊό είπαμε ότι θα συμβιώσουμε τουλάχιστον για 10 με 20 χρόνια. Οι ιοί δεν φεύγουν αλλά επανέρχονται σε ηπιότερη και πιο εξασθενισμλενη μορφή ή και με παραλλαγή κλπ. Μπορεί να έχουμε και νέους ιούς».
Τα μέτρα
Με δεδομένο πως τις μέρες των εορτών είναι σχεδόν αναπόφευκτες οι συναθροίσεις και επαφές μεταξύ των ανθρώπων, ο κ. Καψαμπέλης είπε: «Τώρα καλό είναι να αποφεύγουμε τους κλειστούς χώρους και τις συγκεντρώσεις όταν είναι πολλά άτομα. Είναι δύσκολο να γίνει αυτές τις εορταστικές ημέρες, αλλά αν προσέξουμε μπορούμε να μετριάσουμε τον κίνδυνο. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που νοσηλεύονταιμ στα Νοσοκομεία καιμ στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, κάποιοι νοσούν βαρειά και κάποιοι άλλοι χάνουν τη ζωή τους, ιδιάιτερα αυτοί που είναι στις ευάλωτες ομάδες. Πρέπει να προσέξουν οι ίδιοι αλλά και να τους προσέξουμε και εμείς».
Τα προβλήματα του κλάδου
Ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Ζακύνθου αναφέρθηκε ακόμα στα προβλήματα του κλάδου και με δεδομένο ότι επανεξελέγη στο Διοικητικό Συμβούλιο του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου, είπε πως φωνή των γιατρών είναι δυνατή.
«Η φωνή θα είναι ακόμα εντονότερη και αυτό γιατί τα πράγματα στον τομέα της υγείας δεν είναι και τόσο ικανοποιητικά.
Θα πρέπει να γνωρίζετε πως τα προβλήματα των γιατρών είναι συνδεδεμένα με τα προβλήματα όλης της κοινωνίας. Όταν εμείς διεκδικούμε για τους γιατρούς, αυτά έχουν άμεσο αντίκτυπο επ’ ωφελεία της κοινωνίας. Δεν είναι καθαρά συνδικαλιστικά μόνο για μας αλλά οι παρεμβάσεις μας αφορούν το ευρύτερο πλέγμα της δημόσιας υγείας. Σε αυτήν την κατεύθυνση κινούμεθα» είπε ο κ. Καψαμπέλης.
Τέλος ο Πρόερδος του Ιατρικού Συλλόγου είπε: «Θέλουμε σοβαρές μεταρρυθμίσεις στο χώρο της υγείας και από την κυβέρνηση που θέλει να πιστεύει ότι είναι μεταρρυθμιστική ζητά με κάτι σοβαρό και όχι μπαλώματα. Τα νομοσχέδια τον τελευταίο καιρό δεν έχουν πάει προς τη σωστή κατεύθυνση».