Στο θέμα που ανέδειξε κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού ο Δικηγορικός Σύλλογος και αφορά τη θαλάσσια ρύπανση αλλά κυρίως την ενεργοποίηση των αρμόδιων υπηρεσιών που έχουν την ευθύνη για την αντιμετώπιση του φαινομένου επανήλθε ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γιάννης Γιατράς μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή δεδομένου ότι το προηγούμενο διάστημα υπήρξαν εξελίξεις και ενεργοποίηση των αρμόδιων υπηρεσιακών παραγόντων σε κεντρικό επίπεδο. Ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου κ. Γιατράς αναφέρθηκε σε έρευνα που έγινε μεταξύ άλλων και από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, τονίζοντας πως θα πρέπει αυτή τη φορά να υπάρξουν αποτελέσματα.
Το άλλο ζήτημα που έθιξε ο κ. Γιατράς είναι αυτό των αγωγών που βρέθηκαν στην παραλία του Λαγανά στη θέση Μπούκα, καθώς μήνες μετά τον εντοπισμό τους και ενώ υπάρχει εισαγγελική παραγγελία δεν έχουν απομακρυνθεί.
«Με αφορμή το περιστατικό που μου συνέβη ο Δικηγορικός Σύλλογος έλαβε θεσμικά μια θέση για το αν τηρούνται από τη διοίκηση οι διαδικασίες σε περίπτωση θαλάσσιας ρύπανσης ώστε να κινείται άμεσα η αυτόφωρη διαδικασία και να υπάρχει άμεση μέριμνα» ανέφερε μεταξύ άλλων ο κ. Γιατράς σημειώνοντας πως στην υπόθεση που ο ίδιος ανέδειξε κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού υπάρχουν «κενά» αφού οι τρεις παράνομοι αγωγοί που βρέθηκαν στον κόλπο του Λαγανά παραμένουν στη θέση τους.
Η πληροφορία που έχει καταγράψει ο Ερμής είναι πως το ΕΘΠΖ ζήτησε την απομάκρυνση των αγωγών από την παραλία αφού ολοκληρωθεί η περίοδος ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας, ωστόσο ο κ. Γιατράς αναρωτήθηκε αν υπάρχει μια επίσημη θέση από το Πάρκο και αν αυτή η θέση μπορεί να υπερβαίνει μια εισαγγελική εντολή.
«Δεν ξέρω αν έχει γίνει αλληλογραφία. Σε μια κοινωνία ο πολίτης πρέπει να ευαισθητοποιείται, να κινητοποιείται και να καταγγέλλει και οι επιχειρηματικοί φορείς να φροντίζουν να μην έχουν ρυπογόνες δραστηριότητες. Η δε διοίκηση θα πρέπει να δρα άμεσα για να επιβάλει αυτά που πρέπει έγκαιρα και σωστά . Θα πρέπει να δούμε αν τηρείται αυτή η διαδικασία αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα» σημείωσε, τονίζοντας πως η παρέμβαση του Δικηγορικού Συλλόγου αφορούσε συγκεκριμένα τη δράση των αρμόδιων υπηρεσιών και αν αυτές κινούνται σωστά σε αυτή αλλά και σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
Ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου κατέληξε λέγοντας πως θα πρέπει να δούμε αν αυτή τη φορά υπάρξει αποτέλεσμα τονίζοντας πως η παρέμβαση του Δικηγορικού Συλλόγου ήταν καταλυτική, ενώ σημείωσε πως στην υπόθεση των ερευνών έχουν εμπλακεί για να δώσουν στοιχεία και οι περιβαλλοντικές οργανώσεις.
ermisnewsroom