Ενώ οι ειδικοί εισηγούνται ακόμη πιο αυστηρά μέτρα στην Κυβέρνηση για την αντιμετώπιση της επέλασης της μετάλλαξης Όμικρον ο γιατρός παθολόγος Πέτρος Δραγώνας καλεί τους συμπολίτες μας να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί ειδικά αυτό το διάστημα που θα υπάρξουν συναντήσεις και συναναστροφές, προτρέποντας σε προληπτικά διαγνωστικά τεστ πριν το ρεβεγιόν και τις επισκέψεις!
Ο ίδιος αναφέρθηκε στην αυξημένη ανησυχία που γεννά η τελευταία μετάλλαξη του ιού αλλά και την ανάγκη να κρατήσουμε μια καλή επιδημιολογική εικόνα στο νησί μας.
«Είναι γεγονός ότι στη Ζάκυνθο υπάρχει μια σταθεροποίηση και παρά το ότι υπάρχει διασπορά στην κοινότητα, αυτή φαίνεται να είναι ελεγχόμενη» σημείωσε αρχικά ο γιατρός μεταφέροντας την εικόνα που ο ίδιος έχει από τους ασθενείς του που μπορεί να νοσούν και να μένουν σπίτι., αλλά και τα στοιχεία που υπάρχουν από το Νοσοκομείο καθώς δεν υπάρχει επιβάρυνση στην κλινική covid.
«Είναι σημαντικό να υπάρχει νηνεμία τώρα γιατί φοβάμαι πως έρχεται καταιγίδα. Επίσης είναι σημαντικό να υπάρχει ευαισθητοποίηση από τους συμπολίτες μας και το γεγονός ότι το ποσοστό εμβολιασμού στη Ζάκυνθο είναι υψηλό, είναι πολύ θετικό» σημείωσε.
Ερωτηθείς για τα δεδομένα που σήμερα έχουμε για την μετάλλαξη όμικρον, ο γιατρός απάντησε πως υπάρχει πολύ μεγάλη μεταδοτικότητα και διεισδυτικότητα στην κοινότητα, ενώ η βαρύτητα της νόσου ακόμη τελεί υπό διερεύνηση.
«Μεγάλος αριθμός κρουσμάτων σημαίνει νομοτελειακά και μεγάλος αριθμός νοσηλεύσεων και διασωληνώσεων με αποτέλεσμα το σύστημα υγείας να πιέζεται, ωστόσο στα καλά νέα φαίνεται να περιλαμβάνεται το γεγονός ότι και η τρίτη δόση του εμβολίου φαίνεται να παρέχει μια αρκετά καλή προστασία. Σε ότι αφορά την όμικρον όμως τα συμπτώματα για τους εμβολιασμένους μπορεί να είναι από ελάχιστα ως μηδαμινά και αυτό σημαίνει πως υπάρχει κίνδυνος να μεταδώσουν τον ιό σε άτομα ανεμβολίαστα ή με σοβαρά υποκείμενα νοσήματα» υπογράμμισε ο γιατρός τονίζοντας πως σε αυτές τις περιπτώσεις τα διαγνωστικά τεστ, αν και όχι 100% αξιόπιστα, παρέχουν μια σημαντική βοήθεια για την αποτροπή της μετάδοσης.
«Εμβολιασμένοι και μη θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί» ανέφερε, καλώντας τους συμπολίτες μας να ζητούν ενημέρωση και οδηγίες από τους γιατρούς μας.
«Ακόμη και για το πιο ασήμαντο σύμπτωμα να ζητήσουμε την συμβουλή του γιατρού μας» τόνισε.