Τα νέα δεδομένα που ισχύουν στην περιοχή του Ναυαγίου έκανε γνωστά η Περιφερειάρχψης Ιονίων νήσων μιλώντας στην εφημερίδα –ΕΡΜΗΣ- και ξεκαθάρισε πως πλέον μπήκε ένα οριστικό τέλος στην άναρχη επισκεψιμότητα που είχαμε έως τώρα. Ανέφερε πως απαγορεύεται και η κολύμβηση ενώ η απόσταση από την οποία θα προσεγγίζουν τα σκάφη τον όρμο, θα καθοριστεί σύντομα από το Λιμεναρχείο.
«Το Ναυάγιο ήταν εγκαταλελειμμένο από την τοπική κοινωνία και από την τοπική αυτοδιοίκηση και ήταν μία κατάσταση σε ένα επισφαλή χώρο και δεν ήταν η πρώτη φορά που ανακαλύπταμε πως είναι επικίνδυνος ο χώρος και θέλει μέριμνα.
Από το 2018 υπάρχει η μελέτη που έχει κατατεθεί στο Δήμο από τον αρμόδιο φορέα που προεδρεύει ο καθηγητής κ. Ευθύμιος Λέκκας. Άρα δεν ήλθε ως κεραυνός εν αιθρία και η κυβέρνηση αντέδρασε γιατί είδε ότι δεν υπάρχει τοπική μέριμνα. Η Περιφέρεια συμμετείχε με προθυμία σε αυτή την πρωτοβουλία της κυβέρνησης καθώς κλήθηκε να είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Επιτροπής του υπουργείου Τουρισμού
Εμείς θέλαμε να γίνει και η ΑΕ και εγώ δέχτηκα πολλά πυρά από την αντιπολίτευση.
Η εμπλοκή της κυβέρνησης δίνει διεξόδους και χρηματοδοτήσεις αλλά υπάρχει και ο δρόμος διαφυγής που ήταν μία δική μας πρόταση» ανέφερε η Περιφερειάρχης.
«Σήμερα έχουμε όλοι συνειδητοποιήσει πως το ναυάγιο είναι ένα ζήτημα, για να μην το πω πρόβλημα γιατί έχει και μεγάλα πλεονεκτήματα. Το είχαμε για χρόνια θαμμένο κάτω από το χαλί» είπε η κ. Ρόδη Κράτσα Τσαγκαροπούλου και στη συνέχεια αναφέρθηκε στο σχεδιασμό που έγινε και όσα θα ισχύσουν από τη φετινή τουριστική περίοδο.
«Το Ναυάγιο όπως το ξέραμε με την άναρχη και μαζική επισκεψιμότητα δεν θα υπάρχει πια. Και λίγο που το πληρώσαμε γιατί είχαμε και θανάτους! Θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα τα πράγματα.
Τώρα με την κοινή Υπουργική Απόφαση ανοίγει ο δρόμος για το Λιμεναρχείο να ορίσει τη ζώνη και την απόσταση για να πλησιάζουν τα πλοιάρια, τόσο από το βραχώδες μέρος όσο και από την αμμώδη ακτή που είναι το ναυαγισμένο πλοίο. Η κολύμβηση δεν επιτρέπεται στον όρμο του Ναυαγίου καθώς οι επισκέπτες μπορούν να κολυμπήσουν σε άλλες ακτές που υπάρχουν εκεί κοντά αλλά και σε όλη τη Ζάκυνθο» εξήγησε η κ. Κράτσα.
Για την απόσταση από την ακτή, καθώς αναφέρθηκαν τα 40 μέτρα, η Περιφερεάρχης είπε πως το υπουργείο Πολιτικής Προστασίας το βρίσκει λίγο και στην προχθεσινή τηλεδιάσκεψη είπε ότι πρέπει να είναι περισσότερο. Ωστόσο αυτό θα το δουν με το Λιμεναρχείο και τον Πρόεδρο του ΟΑΣΠ καθηγητή κ. Λέκκα.
Για την εφαρμογή των μέτρων η Περιφερειάρχης είπε ότι ακόμα δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες γιατί πρέπει να ρυθμιστεί η κυκλοφορία των σκαφών, καθώς άλλα θα εισέρχονται και άλλα θα αναχωρούν. Το σχέδιο θα το δώσει το Λιμεναρχείο και μετά η Περιφέρεια θα πάρει τη χρηματοδότηση από το Υπουργείο Εσωτερικών για να αναλάβει τη φύλαξη του Ναυαγίου.
Για τις απειλές που δέχτηκε η Περιφέρεια στο θέμα του Ναυαγίου με την κατασκευή του δρόμου διαφυγής, η κ. Ρόδη Κράτσα είπε ότι παρά ταύτα δεν έκανε πίσω σε τίποτα και στο τέλος θα φανεί ποιοί βάζουν τα εμπόδια.
«Θέλω να έχω μία καθαρή στάση με τους συμπολίτες μου σε αυτή την υπόθεση. Είμαστε με την πλευρά που λέει πως πρέπει να οχυρώσουμε το Ναυάγιο για να μπορεί να είναι επισκέψιμο» ανέφερε μεταξύ άλλων η Περιφερειάρχης.