Τα σοβαρά προβλήματα που απασχολούν το τουριστικό τμήμα του Λαγανά και ευρύτερα την περιοχή περιέγραψε στον –Ε- ο Πρόεδρος της Κοινότητας Γιάννης Καραμαλίκης, ο οποίος ζήτησε περισσότερη αστυνόμευση.
«Δυστυχώς δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά αλλά προσπαθούμε. Κόσμος έχει έλθει στην περιοχή μας, είναι νεαροί οι περισσότεροι και έρχονται για να διασκεδάσουν.
Η προετοιμασία έγινε, όσο μπορούσαμε, για να καθαριστούν οι δρόμοι αλλά αντιμετωπίζουμε σοβαρό θέμα με τα σκουπίδια που είναι ένα καθημερινό άγχος. Τη μία ημέρα είμαστε καθαροί και την άλλη γεμάτοι σκουπίδια. Επικοινωνούμε συνέχεια με τους οδοκαθαριστές και τον υπεύθυνο για να μαζεύουν τα σκουπίδια αλλά και αυτοί δεν έχουν τα απαραίτητα εφόδια» είπε ο Πρόεδρος που ακολούθως είπε τι γίνεται με τα απορρίμματα.
«Με δύο απορριμματοφόρα και ένα για την ανακύκλωση δεν γίνεται να εξυπηρετηθεί η Ζάκυνθος τέτοια εποχή. Αυτά έπρεπε να τα είχαμε λύσει από το χειμώνα και δυστυχώς κάθε φορά γίνονται τα ίδια… Με μία βλάβη στο ένα όχημα, υπάρχει καθυστέρηση και η περιοχή βρωμάει. Έχουμε το μόνιμο άγχος αν θα πάρουν τα σκουπίδια… Τη μία φορά χαλάει το όχημα, μετά δεν έχουμε προσωπικό, όλο και κάτι παρουσιάζεται και δεν είμαστε καθαροί. Έχουμε τόσους τουρίστες και δεν γίνεται να υπάρχουν τόσα σκουπίδια. Τι εντύπωση θα αποκομίσουν οι επισκέπτες μας;
Τα δύο προηγούμενα χρόνια λόγω της πανδημίας δεν υπήρχε τόσος κόσμος αλλά τώρα τα πράγματα είναι αλλιώς.
Επίσης δεν είχαμε νερό το Πάσχα και με χίλια βάσανα φτιάξαμε τις αντλίες. Μιλάμε για τα αυτονόητα καθώς για το νερό, το φως και τα σκουπίδια δεν έπρεπε να συζητάμε. Τα έργα υποδομής έχουν μείνει πίσω και δεν συζητάμε ούτε γι’ αυτά.
Θέλω όμως να πω ότι στο Λαγανά έχουμε δύο άτομα που εργάζονται στην πεζή καθαριότητα και δουλεύουν από το πρωί μέχρι το μεσημέρι για να διατηρούν την περιοχή καθαρή. Ο κεντρικός δρόμος του Λαγανά το πρωί ενωρίς είναι ένας απέραντος σκουπιδότοπος».
Η αστυνόμευση
Για τα ζητήματα που αφορούν το νυχτερινό λαγανά και την ανάγκη παρουσίας της Αστυνομίας ο κ. Καραμαλίκης είπε: «Η Δημοτική Αστυνομία είναι άφαντη. Οι Αστυνομικοί από τη Διεύθυνση δεν είναι σε αριθμό τόσοι όσοι πέρυσι. Υπάρχει ενίσχυση της δύναμης αλλά όχι όση χρειαζόμαστε. Για να γίνουν οι έλεγχοι δεν φτάνει η δύναμη της Αστυνομίας που είναι στο Λαγανά».
Πέρυσι είμαστε πιο οργανωμένοι με την ΟΠΚΕ και είχαμε συνέχεια πεζές περιπολίες και περιπολικά, συμπλήρωσε ο Πρόεδρος που είπε ότι φέτος υπάρχει διπλάσιος κόσμος και λιγότεροι αστυνομικοί που είναι λιγότεροι από τους μισούς».
Τέλος ο Πρόεδρος ζήτησε τάξη στο Λαγανά, ελέγχους στα τραπεζοκαθίσματα, στις πινακίδες και στις άμαξες που πάνε όπου θέλουν!
DEAR ERMIS
TO KAFTO PROBLIMA (SKUPIDIA) POU VARETHIKAME NA DIAVAZOUME KATHIMERINA XORIS KANEIS NA DINI @SIMASIA@ STA PARAKALIA….TON EPIXIRIMATION STIN ZAKINTHO KAI IDIOS STO @LAGANA@ POU DEN EINAI O MONOS TOURISTIKOS PROORISMOS TOU PLANITI …OMOS OPOS DIABAZOUME EDO (KATHE PROI O LAGANAS EINAI ENAS SKUPIDOTOPOS) AUTO OFILETE STIN @@PIOTITA TOU TURISMOU@@ DIOTI KAI VARELIA NA VALIS MBROSTA TOUS AUTOI THA TA SKORPOUN ALL OVER….EINAI THEMA SINITHIAS !!! OMOS, EDO DINOUME MIA PROTASI POU THA LISI TON -PONOKEFALO-TON EPIXIRIMATION IDIOS KAI APALAGI APO SOROUS BOUNA SKUPIDIA POU ENAGONIOS ANAMENOUN TIN POLIPOTHITI SIGOMIDI TOUS, KATHE PROI!! AS BRETHI KAPIA EKTASI -YPARXOUN POLLES- GIA NA METAFERONTE EKEI TA SKUPIDIA APO KATHE EPIXIRISI, PROTON. KAI DEUTERON O DIMOS ME -ENA-OXIMA ….APISTEFTO ARXES ZAKINTHOU… NA YPARXOUN MONO -DIO-OXIMATA GIA OLO TO NISI -DIABAZOUME- TI NA PROTOPROLABOUN? APO AUTO TO SEIMIO LOIPON, O DIMOS NA KANEI SILOGI TON SKUPIDION TA OPIA DEN THA EINAI -SAKULA SOUPER MARKET-….ALLA XONTRES MAURES SAKOULES. ETSI KAI OI DROMOI TSI XORAS KAI TOU LAGANA THA DIXNOUN @POLITISMO@…AUTO MONO SKUPIDIA APO EPIXIRISIS. TSUXTERO PROSTIMO SE OPION -IDIOTI-PETA….SAKOULAKIA!! ETSI, TA EKATOMIRIA MIKROVIA…THA EXAFANISTOUN …ASE H DISOSMIA. OXI, ALLA NA MIN PSAXNETE H KATHE …EPIDIMIA ME HITWAVE..SE NIXTERIDES KAI ARAXNES…MONO !!!! APOROUME POS KAI TO @YGIONOMIKO@ ZAKINTHOU KOFEVI …APO XRONIA STO THEMA KATHARIOTITAS, ALLA OLLA TA RIXNOUN STO SKUPIDIARIKO !! EPISTIMONES -DEN-EINAI OI ANTHROPOI POU ERGAZONTE STIN KATHARIOTITA. TO THEMA EINAI POLI SOBARO EXEI AMESI SINDESI ME TIN YGEIA!
OLLA OMOS EXARTONTE APO TIN SINENOISI KAI KATANOISI TIS ARXIS KAI TON EPIXIRIMATION, GIA MIA LISI KAI MIA AXIOPREPEI EMFANISI DROMON SE ENA TOURISTIKO NISI OPOS H ZAKINTHOS.
GOOD LUCK TO YOU ZAKINTHOS
THANK YOU ERMIS.
MARLA USA