Αντιμέτωποι με σοβαρά οικονομικά βάρη είναι οι Δήμοι εξαιτίας της τεράστιας αύξησης του κόστους ενέργειας αλλά και ενόψει της επιβολής του τέλους ταφής που ξεκινά από την 1η του χρόνου, παρά το αίτημα της ΚΕΔΕ για αναστολή. Ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Δημήτρης Παπαστεργίου μιλώντας στον –Ε- έκανε λόγο για ένα εξαιρετικά άδικο μέτρο που εφαρμόζεται την ώρα που το σύστημα της ανακύκλωσης έχει καταρρεύσει πανελλαδικά και το κεντρικό κράτος δεν έχει παρουσιάσει καμία ολοκληρωμένη λύση.
Σε πρόσφατη συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΚΕΔΕ, ο Πρόεδρος Δ. Παπαστεργίου, επεσήμανε ότι «είναι ένα άδικο μέτρο, ένα πάρα πολύ σημαντικό κόστος, περίπου 200 εκ. ευρώ για την επόμενη διετία, το οποίο θα επωμιστούν οι Δήμοι και θα αναγκαστούν να το μετακυλήσουν στους δημότες». Την ίδια άποψη επανέλαβε στον Ερμή τονίζοντας πως το ζήτημα θα κυριαρχήσει στην επικείμενη Γενική Συνέλευση που θα γίνει τον Ιανουάριο του 2022.
Να σημειωθεί πως την 20η Δεκεμβρίου ο Υπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας, Κ. Σκρέκας, προχώρησε στην έκδοση Εγκυκλίου για το ζήτημα και συγκεκριμένα για το αρ.38 του ν.4819/2021, στο οποίο ορίζεται πως από την 1η Ιανουαρίου 2022 επιβάλλεται τέλος ταφής για τις ποσότητες ανεπεξέργαστων αστικών αποβλήτων που διατίθενται σε χώρους υγειονομικής ταφής, καθώς και για τα υπολείμματα επεξεργασίας αστικών αποβλήτων που προκύπτουν από μονάδες επεξεργασίας αστικών αποβλήτων (Κέντρα Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ), Μονάδες Επεξεργασίας Βιολογικών Αποβλήτων (ΜΕΒΑ), Μονάδες Μηχανικής Βιολογικής Επεξεργασίας (ΜΕΑ), και μονάδες αποτέφρωσης αστικών αποβλήτων), που διατίθενται σε Χώρους Υγειονομικής Ταφής (ΧΥΤ).
«Υπόχρεοι καταβολής του τέλους ταφής είναι οι ΦοΔΣΑ και οι Ο.Τ.Α. Α’ βαθμού ή τα Νομικά Πρόσωπα που ανήκουν στους Ο.Τ.Α. και ασκούν τις αρμοδιότητες ΦοΔΣΑ του αρ.227 του ν.4555/2018», υπενθυμίζει ο Υπουργός.
Οι ναυαγοσώστες
Σε ότι αφορά την τροπολογία για την παραγραφή των προστίμων που επιβλήθηκαν για την έλλειψη ναυαγοσωστών στις παραλίες, ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ έκανε λόγο για ένα Προεδρικό Διάταγμα που εκδόθηκε μάλλον πρόχειρα και χωρίς να λαμβάνει υπόψη τις πραγματικές συνθήκες. Σε ότι αφορά δε τη διαγραφή των προστίμων ανέφερε πως αφορά τους Δήμους που είχαν κάνει τις αναγκαίες διαδικασίες, εξασφάλισαν μια έκτακτη χρηματοδότηση από το ΥΠΕΣ αλλά δεν υπήρξε κανένα ενδιαφέρον για να καλυφθούν οι θέσεις ναυαγοσωστών.
«Ζητάμε και την συνδρομή του ΥΠΕΣ για να αλλάξει ο Νόμος και η νέα χρονιά να μας βρει αντιμέτωπους με πιο λογικές απαιτήσεις για την κάλυψη των πολυσύχναστων παραλιών» ανέφερε.