Να εμπιστευτούν τον εμβολιασμό κατά του covidγια τα παιδιά τους ζητά ο παιδίατρος Γιώργος Δημητρίου μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή και αναφερόμενος στο πολύ σοβαρό ζήτημα που αφορά τον εμβολιασμό των μαθητών άνω των 12 ετών ενόψει της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς, σημειώνει πως αν δεν προσέξουμε οι μήνες που θα ακολουθήσουν θα είναι δύσκολοι…
Αυτό που τόνισε είναι πως οι ενήλικοι θα έπρεπε ήδη να έχουν εμβολιαστεί και αν το είχαν κάνει ενδεχομένως σήμερα να μην χρειαζόταν ο εμβολιασμός των παιδιών, ενώ ανέδειξε και μια παράμετρο που κάποιοι παραβλέπουν από τη δημόσια συζήτηση και αφορά τις μακροχρόνιες συνέπειες στην υγεία που μπορεί να έχουν όσοι ασθένησαν από τον covid, ακόμη και αν δεν νόσησαν βαριά.
“Επιβεβαιώνεται πως είναι ασφαλές να κάνεις το εμβόλιο και επιβλαβές να περάσεις τον κορoνοϊό”
«Η συμβουλή που θέλω να δώσω καταρχήν είναι να ακούμε τους ειδικούς. Τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα για την ασφάλεια του εμβολίου για τα παιδιά αναφέρουν πως είναι ασφαλές και τα δεδομένα που άλλαξαν αφορούν την μυοκαρδίτιδα που μπορεί να προκληθεί σε μικρές ηλικίες. Το ποσοστό είναι εξαιρετικά μικρό και μάλλον δε θα αναφέρεται στο φύλλο οδηγιών παρά μόνο ως πιθανότητα. Όταν κάποιος παρουσιάζει κάποια επιπλοκή από το εμβόλιο, αυτό που μας απασχολεί είναι να είναι παροδική. Με την ίδια την ίωση, την επιπλοκή που προκάλεσε το εμβόλιο θα την περνούσε πολύ πιο βαριά» ανέφερε μεταξύ άλλων ο παιδίατρος, σημειώνοντας πως παρόμοια ενδεχόμενα υπάρχουν και με τα υπόλοιπα εμβόλια, όπως αυτό για την ιλαρά.
«Ένα στα 6 εκατομμύρια εμβόλια για την ιλαρά, μπορεί να προκαλέσει αυτοάνοσηπανεγκεφαλίτιδα, ωστόσο ο κίνδυνος να χαθεί το παιδί από την ιλαρά είναι πολύ μεγαλύτερος» διευκρίνισε ο κ. Δημητρίου.
Για την τρομοκρατία που καλλιεργείται στην κοινή γνώμη, ο κ. Δημητρίου σχολίασε πως χρειάζεται να υπάρχει πολύ μεγάλη προσοχή στις πληροφορίες που διαχέονται δημόσια, υπογραμμίζοντας πως αυξημένη προσοχή πρέπει να δείχνουν υγειονομικοί, αλλά και πρόσωπα σε θέσεις ευθύνης που επηρεάζουν τους πολίτες.
«Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορεί στην Κύπρο η είδηση πως ένα παιδί πέθανε από το εμβόλιο και να χρειαστεί να τοποθετηθεί σύσσωμη η παιδιατρική κοινότητα για να διαψεύσει ένα ψέμα που τρομοκράτησε τους γονείς! Εγώ ζήτησα από τους δικούς μου ανθρώπους, τους φίλους και τα αδέρφια μου να εμβολιάσουν τα παιδιά τους και το έκαναν. Δε φοβάμαι γιατί ξέρω το εμβόλιο που στηρίζεται σε μια ήδη γνωστή τεχνολογία. Είναι ανακρίβεια να λέμε ότι το εμβόλιο είναι καινούργιο μια που η τεχνολογία του μελετάται εδώ και 30 χρόνια για την αντιμετώπιση του HIV» τόνισε ο γιατρός.
Όλο και πιο ορατές οι συνέπειες από τον covid ακόμη και σε όσους νοσούν ελαφρά
Ειδική αναφορά έγινε από τον κ. Δημητρίου στις περιπτώσεις παιδιών που νοσούν, αλλά χωρίς συμπτώματα και αυτό που υπογράμμισε είναι πως μπορεί και σε αυτές τις περιπτώσεις να υπάρχουν επιπλοκές.
«Ακόμη και σε ασυμπτωματικά παιδιά μπορεί να βρεθούν μυοκαρδίτιδες 2 ή 3 μήνες μετά. Αυτές οι μυοκαρδίτιδες αν δεν αποκαλυφθούν με έλεγχο μπορεί να είναι επικίνδυνες» ανέφερε ο κ. Δημητρίου αναφερόμενος σε συζητήσεις που είχε με συναδέλφους του από το Νοσοκομείο Παίδων αλλά και από ιδρύματα του Εξωτερικού.
«Επιβεβαιώνεται πως είναι ασφαλές να κάνεις το εμβόλιο και επιβλαβές να περάσεις τον κορωνοϊό. Δε θέλουμε να νοσήσει ο κόσμος από τον covid» τόνισε, συμπληρώνοντας πως τα παιδιά βρίσκονται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος και της προσοχής μας αλλά οι ενήλικες θα έπρεπε να έχουν εμβολιαστεί «χθες» για να δημιουργήσουν το αναγκαίο τοίχος ανοσίας.
«Οι ενήλικες είναι αυτοί που αυξάνουν το ποσοστό των ανεμβολίαστων και τώρα πρέπει να εμβολιαστούν τα παιδιά. Όσο περισσότεροι εμβολιάζονται, τόσο λιγότερο μεταδίδεται ο ιός και τόσο λιγότερες μεταλλάξεις δημιουργούνται την ώρα την μετάλλαξης. Φανταστείτε να εμφανιστεί σε λίγες εβδομάδες ένα νέο στέλεχος πολύ πιο μολυσματικό. Θα τρέξουν όλοι να εμβολιαστούν αλλά ούτε άμεσα θα υπάρχει το εμβόλιο, ούτε ο απαιτούμενος χρόνος για ανοσία» τόνισε.
Ο γιατρός σημείωσε πως το εμβόλιο μπορεί να γίνει για παιδιά άνω των 12 ετών και επανέλαβε πως οι πολίτες, εμβολιασμένοι ή μη θα πρέπει να συνεχίσουν να τηρούν τα μέτρα.