Μια πολύ σημαντική συνεδρίαση είχε χθες το μεσημέρι το Περιφερειακό Συμβούλιο Ιονίων νήσων, το οποίο συζήτησε και έλαβε απόφαση για το σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε το τελευταίο διάστημα με τις δασικές εκτάσεις στα Επτάνησα, όταν το υπουργείο Περιβάλλοντος με εγκύκλιό του έδωσε εντολή στα Δασαρχεία να μεταγράψουν για λογαριασμό του Δημοσίου τις δασκές εκτάσεις.
Πρόκειται για χιλιάδες στρέμματα τα οποία ανήκουν είτε σε ιδιώτες είτε στην τοπική αυτοδιοίκηση και για το θέμα αυτό προέκυψε κύμα αντίδρασης από όλα τα νησιά του Ιονίου.
Η εφημερίδα ΕΡΜΗΣ με χθεσινό πρωτοσέλιδο δημοσίευμα, έφερε το θέμα στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας και φιλοξένησε τις δηλώσεις του Προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Ζακύνθου, δίνοντας έτσι την ευκαιρία σε όλους να έχουν την ενημέρωση που θα έπρεπε πηγαίνοντας στη συνεδρίαση του Περιφερειακού.
Αξιοσημείωτο είναι ότι σχεδόν από όλες τις παρατάξεις έγινε προσπάθεια για να συνταχθεί μία ομόφωνη απόφαση, ώστε να ισχυροποιηθεί η θέση που θα εκφραστεί. Το Περιφερειακό Συμβούλιο ζητά ανάκληση όλων των αποφάσεων-δηλώσεων ιδιοκτησίας που έχουν στείλει τα Δασαρχεία στο Κτηματολόγιο. Ο μεγαλύτερος όγκος τέτοιων αποφάσεων έχει σταλεί από το Δασαρχείο της Λευκάδας και ακολουθούν η Ζάκυνθος, η Κεφαλονιά και η Κέρκυρα.
Στη συνεδρίαση μίλησε αναλυτικά ο Αντιπεριφερειαρχης περιβάλλοντος Σπύρος Ιωάννου, ο οποίος είπε πως είναι νομικό το θέμα και αφορά αφενός τη δημόσια και αφετέρου την ιδιωτική δασική έκταση. Σημείωσε δε πως στα Ιόνια δεν υπάρχει δημόσια, αλλά επιχόριος περιουσία.
Σε παρέμβασή του στο Περιφερειακό ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Ζακύνθου Γιάννης Γιατράς επεσήμανε ότι στη Ζάκυνθο μετά τους σεισμούς του 1953 κάηκε το υποθηκοφυλακείο και δεν υπάρχπουν στοιχεία και συμβόλαια, άρα οι περιουσίες των κατοίκων κινδυνεύουν άμεσα.
Σημειώνεται πως χθες ο κ. Γιατράς δήλωσε στον –Ε- ότι «υπάρχει σοβαρός κίνδυνος δήμευσης των ιδιωτικών περιουσιών για όσους έχουν δασικές εκτάσεις, και αυτό συνέβη μετά την εντολή της κυβέρνησης στα Δασαρχεία να κάνουν δηλώσεις ιδιοκτησίας υπέρ του ελληνικού δημοσίου για τα δασικά ιδιωτών που δεν έχουν τίτλους ιδιοκτησίας πριν από την 1/7/2001».
Το ζήτημα αυτό αναδείχθηκε από την μείζονα αντιπολίτευση και το συνδυασμό ΑΝΑΣΑ, που πριν από δύο ημέρες εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ενημέρωνε για τις εξελίξεις.
Ο επικεφαλής Θεόωρος Γαλιατσάτος είπε ότι προκύπτει τεράστιο ζήτημα από την ενέργεια του υπουργείου Περιβάλλοντος το οποίο μέσω του Δασάρχη Λευκάδας δηλώνει ιδιοκτησιακό δικαίωμα σε 157.000 στρέμματα Λευκαδίτικης γης, ήτοι το ήμισυ περίπου της έκτασης της Περιφερειακής Ενότητας. Εξ αυτών τα 40.000 ανήκουν στον δήμο και τα υπόλοιπα σε 15.000 ιδιώτες κατοίκους της περιφερειακής ενότητας, όπως προκύπτει από την δήλωση εκπροσώπου του ΤΕΕ. Η εξέλιξη αυτή, που επιχειρεί να ανατρέψει το νόμιμο καθεστώς στο Ιόνιο όπου δεν υφίσταται το τεκμήριο ιδιοκτησίας του δημοσίου, είναι αποτέλεσμα της σχετικής διάταξης που εμπεριέχεται στο άρθρο 152 του ν. 4819/2021 που προώθησε και ψήφισε η κυβέρνηση της ΝΔ. Οι δήθεν προστάτες της ατομικής ιδιοκτησίας επιχειρούν με τον τρόπο αυτό να αποσπάσουν βίαια την περιουσία των πολιτών προκειμένου να την «προσφέρουν» στα μεγάλα οικονομικά και κερδοσκοπικά συμφέροντα.
Στη συνεδρίαση μίλησαν πολλοί σύμβουλοι, οι προσκεκλημένοι μηχναικοί και δικηγόροι, η Περιφερειάρχης και ο υφυπουργός Περιβάλλοντος Γιώργος Αμυράς που άκουσε τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς των ομιλητών.
Η Περιφερειάρχης Ρόδη Κράτσα είπε ότι η συζήτηση γίνεται στο Περιφερειακό γιατί θίγονται οι πολίτες κι ακόμα είπε ότι πρέπει να υποστηρίξουν και τους Δήμους που έχουν έννομο συμφέρον. Ζήτησε απόφαση ουσιαστική, με σαφήνεια και λιτή.
Η Λαϊκή Συσπείρωση διαφοροποιήθηκε και ζήτησε να καταγγελθεί η δασοκτόνος πολιτική που έχει ακολουθηθεί από τις κυβερνήσεις μέχρι σήμερα. και που παραδίδει τα δάση και τις δημόσιες εκτάσεις στο μεγάλο κεφάλαιο.
Στη συνεδρίαση αναφέρθηκε ακόμα πως “Δια πλαγίου τρόπου το ελληνικό δημόσιο προσπαθεί να αποκτήσει περιουσία εκεί που δεν έχει” και ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ που μίλησε επεσήμανε πως αυτό το θέμα που συζητούν είναι το πιο σημαντικό μετά την Ένωση των Επτανήσων με την Ελλάδα.
Η απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου εγκρίθηκε με 28 ψήφους και το θέμα θα επανέλθει άμεσα γιατί χρειάζεται στενή παρακολούθηση.