Θέμα ημερών είναι η έναρξη της διαδικασίας για τις αιτήσεις ενιαίας ενίσχυσης των αγροτών, καθώς φέτος υπάρχει καθυστέρηση και ήδη έπρεπε οι παραγωγοί να είχαν ξεκινήσει από τις αρχές Απριλίου.
Κάθε χρόνο σπεύδουμε την τελευταία στιγμή αλλά είναι γεγονός πως τα δύο τελευταία χρόνια με τις αντιπαραθέσεις που προκλήθηκαν ανάμεσα στις ενδιαφερόμενες εταιρείες για να αναλάβουν τη δουλειά, οι καθυστερήσεις ήταν τεράστιες.
Το γεγονός ότι οι διαδικασίες έπρεπε να υλοποιηθούν μεσα στην προεκλογική περίοδο, δημιούργησε επιπλέιον εμπλοκή και καθυστερήσεις.
Ο ΟΠΕΚΕΠΕ και το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης θα μπορούσαν να είχαν ξεκινήσει πιο νωρίς κι ακόμα να αναθέσουν τη διαδικασία σε κρατικό φορέα για να την φέρει σε πέρας.
Μία ακόμα πληροφορία αναφέρει πως η χρονιά φέτος θα είναι διαφορετική από τις προηγούμενες επειδή θα ισχύσει η νέα ΚΑΠ.