Με πολλά προβλήματα έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι οι εργαζόμενοι στα Κέντρα Υγείας της Ζακύνθου. Το κτίριο που παλιά στέγαζε τα ιατρεία του ΙΚΑ τώρα υπολειτουργεί καθώς λείπουν κρίσιμες ειδικότητες εργαζομένων.
Χωρίς το απαραίτητο προσωπικό και χωρίς γιατρούς λειτουργούν και τα Κέντρα Υγείας πέραν του Νοσοκομείου Ζακύνθου. Ο προϊστάμενος ιατρικών υπηρεσιών του Κέντρου Υγείας ( πρώην ΙΚΑ), έχει στείλει τα αίτημα στις αρμόδιες υπηρεσίες για την συμπλήρωση των κενών θέσεων αλλά, όπως δηλώνει στον -Ε-, δεν βρίσκει ανταπόκριση.
ΥΠΟΣΤΕΛΕΧΩΣΗ
Ο κ. Β. Ευαγγέλου, προϊστάμενος του Κέντρου Υγείας στην Πόλη της Ζακύνθου δήλωσε στη -Ε- σχετικά με τα προβλήματα που υπάρχουν: “ Μας λείπουν εργαζόμενοι. Έχω κάνει αιτήσεις για την στελέχωση του προσωπικού στις αρμόδιες υπηρεσίες. Είχε έρθει ένας από την Ξάνθη στο τομέα της μετακίνησης και έκατσε 3 μήνες. Τώρα έχει έρθει ένας ηλεκτρολόγος ο οποίος ήταν τραυματιοφορέας και εξυπηρετούσε τις ανάγκες της υπηρεσίας αλλά με το που ήρθε, ζήτησε και πήρε 15 μέρες άδεια. Αυτή την άδεια την δικαιούταν από πέρυσι και την πήρε. Ήρθε υπέγραψε ότι αναλαμβάνει και έφυγε πάλι. Δεν έχουμε άτομα”.
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
Ο κ. Β. Ευαγγέλου αναφέρθηκε στα λειτουργικά ζητήματα του κέντρου υγείας και είπε τα εξής: “Έχουμε και λειτουργικά προβλήματα. Μας έφεραν τώρα έναν οφθαλμίατρο και ένα εγκεφαλοσκόπο. Από εκεί και πέρα έχω κάνει κάποιες αιτήσεις γιατί είναι παλιά τα μηχανήματα στα ιατρεία. Μας ενδιαφέρει να μας φέρουν καινούργια μηχανήματα”.
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
Για τα κτηριακά ζητήματα αυτής της δομής υγείας μίλησε ο κ. Β. Ευαγγέλου: “Δεν λειτουργούν κάποια καλοριφέρ. Έχουμε προβλήματα με τις γραμμές του ίντερνετ. Τα έχουμε αναφέρει αυτά τα θέματα αλλά δεν βρίσκουμε άκρη”.
ΟΛΓΑ ΓΚΟΥΣΚΟΥ