Μέχρι το τέλος της εβδομάδας οι βάσεις για την τοποθέτηση των αιθουσών προκάτ θα έχουν κατασκευαστεί στο προαύλιο του παλιού Δημοτικού Σχολείου στο Βουγιάτο σημειώνει ο Αντιδήμαρχος με αρμοδιότητα στα θέματα Παιδείας Νικήτας Σπίνος μιλώντας στο ραδιόφωνο το Ερμή και απαντώντας στην αγωνία και τον προβληματισμό που έχει ήδη διατυπωθεί δημόσια από τους γονείς αλλά και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το θέμα του συγκεκριμένου σχολείου.
Σύμφωνα με όσα ανακοινώθηκαν από τον κ. Σπίνο, υπάρχει ήδη ανάδοχος εργολάβος που εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα έχει ξεκινήσει εργασίες στο συγκεκριμένο κτήριο που από την νέα σχολική χρονιά θα φιλοξενήσει τους μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ και στόχος είναι να έχει ολοκληρώσει τις εργασίες το αργότερο μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου.
«Έχουμε ήδη κρίνει πως ο χώρος που στεγαζόταν το ΕΝΕΕΓΥΛ ήταν ακατάλληλος και μετά από έρευνα που κάναμε καταλήξαμε πως το παλιό Δημοτικό Σχολείο στο Βουγιάτο που μέχρι τώρα ήταν κλειστό, ήταν ο καταλληλότερος χώρος για την μεταστέγαση. Είναι ένα κτήριο σε πολύ καλή κατάσταση και σε μια πολύ καλή θέση. Σήμερα ο χώρος προετοιμάζεται και ο εργολάβος έχει ξεκινήσει να εργάζεται εδώ και εβδομάδες. Το πιθανότερο είναι πως στις 15 Σεπτεμβρίου το σχολείο θα είναι έτοιμο να υποδεχτεί τα παιδιά. Σε ότι αφορά τις δύο προκάτ αίθουσες, μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχουν κατασκευαστεί οι τσιμεντένιες βάσεις για την τοποθέτηση τους» ανέφερε ο Αντιδήμαρχος, κάνοντας γνωστό πως υπάρχει συνεχής επικοινωνία με τις Κτηριακές Υποδομές που θα αναλάβουν την προμήθεια, την μεταφορά αλλά και την εγκατάσταση των αιθουσών.
Στο παλιό δημοτικό σχολείο γίνονται εργασίες για την κατάλληλη διαμόρφωση των αιθουσών, για τα γραφεία των καθηγητών, αλλά και εξωτερικά και εσωτερικά βαψίματα, αντικατάσταση παραθύρων και επισκευές στις τουαλέτες και την κεντρική θέρμανση.
Για τις καθαρίστριες
Σύμφωνα με τον κ. Σπίνο το προσωπικό που θα απασχοληθεί για την καθαριότητα των σχολείων θα έχει σύμβαση πλήρους ωραρίου και ήδη ο Δήμος Ζακύνθου έχει προχωρήσει στην αναγκαία τροποποίηση του προϋπολογισμού για την κάλυψη της δαπάνης για τη μισθοδοσία τους. Μέχρι όμως να ολοκληρωθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες οι συνολικά 64 υπάλληλοι για την καθαριότητα των σχολείων θα εργαστούν προσωρινά με τρίωρη απασχόληση.
«Το Υπουργείο Παιδείας από τις 600 εργατοώρες που χρειαζόμαστε για τον καθαρισμό των σχολείων της Ζακύνθου, μας ενημέρωσε ότι θα καλύψει τις 194. Ο Δήμος αποφάσισε να καλύψει όλες τις ώρες που χρειάζονται και το προσωπικό που θα διοριστεί να απασχοληθεί με 8ωρο. Όλες οι καθαρίστριες θα έχουν 8ωρη απασχόληση και αυτό αφορά τις 64 συμβασιούχους και τις 9 μόνιμες. Με αυτό τον αριθμό καλύπτουμε τις ανάγκες που υπάρχουν» ανέφερε ο κ. Σπίνος σημειώνοντας πως ο Δήμος θα κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε η μετατροπή των συμβάσεων του προσωπικού σε 8ωρο να ολοκληρωθεί όσο το δυνατόν πιο άμεσα.
ermisnewsroom