Μαζική αλλά και με πολλές εντάσεις ήταν η κινητοποίηση των επιχειρηματιών και των φορέων του Αργασίου που σήμερα στις 11 το πρωί βρέθηκαν έξω από το Δημαρχείο, διεκδικώντας την υλοποίηση του έργου της ανάπλασης της παραλίας.
Όπως αποδείχθηκε από τις τελευταίες εξελίξεις, η υπόθεση αποτελεί σημείο αντιπαράθεσης μεταξύ των δύο βαθμών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Αφενός ο Δήμαρχος επιθυμεί να υλοποιήσει ο Δήμος το έργο με βάση τις μελέτες που ανέσυρε και ολοκλήρωσε από το αρχείο του στο Ξενία, αφετέρου η Περιφερειάρχης προειδοποιεί πως εφόσον το έργο δεν ενταχθεί μέσω της Περιφέρειας στο Ταμείο Ανάκαμψης από το οποίο έχουν εξασφαλιστεί 5 εκατομμύρια ευρώ, τα κονδύλια θα διατεθούν για άλλο έργο και θα πρέπει να αναζητηθεί άλλη πηγή χρηματοδότησης.
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας σήμερα έξω από το Δημαρχείο
Η «χρυσή τομή» φαίνεται να βρέθηκε εχθές με το Δήμαρχο Νικήτα Αρετάκη και την Αντιπεριφερειάρχη Κατερίνα Μοθωναίου μετά από συνάντηση στο γραφείο του πρώτου, όπου συμφώνησαν για την υπογραφή προγραμματικής σύμβασης μεταξύ των δύο πλευρών προκειμένου το έργο να υλοποιηθεί σε συνεργασία των Τεχνικών Υπηρεσιών Δήμου και ΠΙΝ. Απαραίτητη όμως προϋπόθεση είναι να υποβληθεί από το Δήμο αίτηση στην Κτηματική Υπηρεσία, που θα ορίζει την ΠΙΝ ως φορέα υλοποίησης του έργου.
Αυτή η συμφωνία, που αναμένεται να πάρει αύριο, παραμονή Πρωτοχρονιάς, «σάρκα και οστά» με την υπογραφή των αναγκαίων εγγράφων δεν ήταν εύκολη.
Στο Δημαρχείο συναντήθηκαν ο Βουλευτής Διονύσης Ακτύπης και η Αντιπεριφερειάρχης Κατερίνα Μοθωναίου και συζήτησαν με το Δήμαρχο για την εξασφάλιση της χρηματοδότησης ενώ ταυτόχρονα υπήρχε η πίεση από την παρουσία δεκάδων επιχειρηματιών από το Αργάσι.
Οι φορείς άσκησαν έντονη κριτική στο Δήμαρχο για το γεγονός ότι δεν βάζει μια υπογραφή, ενώ ο Δήμαρχος, απαντώντας ξεκαθάρισε πως κανείς δεν θα του υποδείξει τι θα υπογράψει και τι όχι. Διευκρίνισε ωστόσο πως το έργο θα υλοποιηθεί πάση θυσία αμφισβητώντας ότι υπάρχει κίνδυνος να χαθεί η χρηματοδότηση ή ότι το Ταμείο Ανάκαμψης θα χρηματοδοτήσει μόνο την ΠΙΝ.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Argasi-12.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Argasi-7.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Argasi-11.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Argasi-9.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/12/Argasi-3-1.jpg)