Την κατασκευή των έργων υποδομής ώστε το νησί μας να να μπορεί να φιλοξενήσει τους τουρίστες που υποδέχεται τώρα και περισσότερους στο μέλλον, επεσήμανε ο μηχανικός Διονύσης Γολέμης ο οποίος είναι μέλος της Ν.Ε. ΣΥΡΙΖΑ και θα είναι υποψήφιος περιφερειακός σύμβουλος στις προσεχείς εκλογές.
Η πρώτη μας σκέψη είναι οι υποδομές χωρίς να υποτιμούμε τα άλλα, σημείωσε ο κ. Γολέμης και ακολούθως είπε αναλυτικά τα εξής: «Η έλλειψη υποδομών είναι το σοβαρότερο πρόβλημα που δεν αφορά μόνο τη ζωή των κατοίκων αλλά και των τουριστών και λειτουργεί ως τροχοπέδη για την περαιτέρω ανάπτυξη της Ζακύνθου. Δεν έχουμε αποχέτευση για να γίνουν νέες ξενοδοχειακές μονάδες, ο δρόμοι μας είναι χάλια και αυτή η κατάσταση θα πρέπει να αλλάξει. Χρειάζεται μία σοβαρή μελέτη για να μπορέσει η Ζάκυνθος να ανταποκριθεί στο προσεχές διάστημα. Ο τουρισμός θα συνεχίσει την ανοδική του πορεία και τα επόμενα χρόνια».
Σε ερώτημα σχετικό με τη φέρουσα ικανότητα του νησιού, που είναι ζητούμενο για πολλές τουριστικές περιοχές του πλανήτη, ο κ. Γολέμης δήλωσε: «Η φέρουσα ικανότητα της Ζακύνθου με τις κατάλληλες υποδομές είναι πολύ μεγαλύτερη από την σημερινή.
Το παράδειγμα της Μάλτας είναι χαρακτηριστικό, γιατί είναι ένα νησί περίπου σαν τη Ζάκυνθο αλλά με υποδομές που εμείς δεν έχουμε»,
Ο δρόμος στα Ξύγκια
Για το οδικό δίκτυο του νησιού και ειδικά στο βόρειο τμήμα που έχει μεγάλη ανάπτυξη, ο κ. Γολέμης ανέφερε: «κατανοώ το ότι τμήμα του δρόμου έγινε γρήγορα για να εξυπηρετήσει τη διέλευση του κόσμου αλλά τα έργα δεν πρέπει να γίνονται έτσι. Χρειάζεται να έχουν σωστές μελέτες.
Ο δρόμος και τα έργα γενικά πρέπει να κατασκευάζονται σωστά για να διαρκούν στο χρόνο γιατί έτσι θα βγαίνει και το κόστος τους.
Δεν γίνεται να χαλάμε χρήματα χωρίς να έχουμε σωστά έργα. Δεν είναι να βγάλει μία φωτογραφία ο πολιτικός για να δείξει ότι παράγει έργο…».
Για το συγκεκριμένο έργο οδοποιϊας το οποίο επισκέφθηκε από κοντά, ο κ. Διονύσιος Γολέμης είπε: « Το σημείο εκεί στα Ξύγκια σέρνει. Υπάρχει πινακίδα που απαγορεύει την διέλευση οχημάτων άνω των 3,5 τόνων και όμως βλέπουμε να περνούν μεγάλα οχήματα, όπως υδροφόρες που πηγαινοέρχονται. Ωστόσο αυτά θα πρέπει να τα λάβει υπόψη της μία μελέτη η οποία πρέπει και να εφαρμοστεί σωστά.
Ο δρόμος θα πρέπει να ξαναγίνει και τα έργα των τελευταίων ετών είναι του ράβε-ξήλωνε».
Οι τοπικές αρχές
Αναφερόμενος στις τοπικές αρχές ο κ. Γολέμης μίλησε για τις μεταξύ τους σχέσεις και τα αποτελέσματα που είχαν.
«Ο Δήμαρχος η Περιφέρεια και ο Βουλευτής ήταν από το ίδιο κόμα αυτά τα τελευταία χρόνια αλλά δεν κατάφεραν να συνεννοηθούν, ούτε να έχουν μία σοβαρή συνεργασία που θα έφερνε σωστό αποτέλεσμα. Εγώ δεν γνωρίζω ποιός ευθύνεται αλλά όταν ένα κόμμα έχει όλους τους αιρετούς δικούς του και δεν καταφέρνει να κάνει έργα, αυτό είναι ένα πρόβλημα.
Δεν εκλεγόμαστε για να πάρουμε τον τίτλο αλλά αναλαμβάνουμε μία ευθύνη και σηκώνουμε ένα φορτίο για να υπηρετήσουμε το λαό μας.
Η συμμετοχή στα κοινά πρέπει να είναι ζητούμενο για όλους και δεν αρκεί να κάνουμε μία στείρα κριτική. Χαίρομαι που βλέπω νέους στα ψηφοδέλτια και ευελπιστώ πως οι νέοι θα εκλεγούν».
Τέλος ο κ. Γολέμης είπε πως ο ίδιος συμμετέχει στις περιφερειακές εκλογές με το ψηφοδέλτιο της ΑΝΑΣΑ του κ. Θεόδωρου Γαλιατσάτου.