Εκ των έσω θα καλυφθούν αρχικά τα κενά που αφήνουν στο Νοσοκομείο Ζακύνθου οι 9 εργαζόμενοι που αρνούμενοι τον εμβολιασμό τους κατά της covid 19 από την 1η Σεπτεμβρίου, έχουν μπει σε αναστολή: Σύμφωνα με όσα αναφέρει ο Διοικητής του Νοσοκομείου Ζακύνθου Γ. Ραγκούσης, μιλώντας στον ΕΡΜΗ, το επόμενο διάστημα τα κενά αυτά θα καλυφθούν από επικουρικό προσωπικό που θα προληφθεί άμεσα, ενώ αυτό που θέλησε να υπογραμμίσει είναι πως η αναστολή εργασίας των 9 εργαζομένων δε δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην λειτουργία του Νοσοκομείου, οι εργαζόμενοι στο οποίο έχουν εμβολιαστεί στην συντριπτική τους πλειοψηφία.
Δίνοντας αναλυτικότερα στοιχεία για τους εργαζόμενους που μπαίνουν σε αναστολή σύμφωνα με το Νόμο 4820/2021, ο κ. Ραγκούσης έκανε γνωστό πως πρόκειται για έναν αγροτικό ιατρό του οποίου η σύμβαση λήγει στα μέσα Σεπτεμβρίου, 6 νοσηλευτές εκ των οποίων οι δύο είναι τραυματιοφορείς, έναν διοικητικό υπάλληλο και έναν ακόμη υπάλληλο που ανήκει στο βοηθητικό προσωπικό. Επίσης άλλοι 8 εργαζόμενοι έχουν υποβάλει αίτηση στην αρμόδια Επιτροπής της 6ης ΥΠΕ ώστε να εξαιρεθούν για ιατρικούς λόγους από την υποχρέωση του εμβολιασμού και προς το παρόν αυτό το προσωπικό εργάζεται κανονικά εν αναμονή της απόφασης της Επιτροπής.
«Το προσωπικό μπαίνει σε αναστολή μέχρι να κάνει την 1η δόση ή την μόνη δόση σε περίπτωση που πρόκειται για μονοδοσικό εμβόλιο. Εφόσον κάνουν το εμβόλιο μπορούν μέσα σε 14 ημέρες να επιστρέψουν κανονικά στην εργασία τους» ανέφερε ο κ. Ραγκούσης, σημειώνοντας πως το Νοσοκομείο μας είναι στην πολύ ευχάριστη θέση να διαθέτει προσωπικό που στην συντριπτική του πλειοψηφία έχει εμβολιαστεί.
«Σε σύνολο 355 υπαλλήλων μόλις 9 δεν έχουν εμβολιαστεί. Αυτοί θα τεθούν σε αναστολή σύμφωνα με το Νόμο. Το Υπουργείο Υγείας έχει δηλώσει πως θα ανοίξει και πάλι την πλατφόρμα του επικουρικού προσωπικού που το περιμένουμε κυρίως για τους νοσηλευτές, ωστόσο στο Νοσοκομείο μας τα κενά δεν είναι δυσαναπλήρωτα. Θα καλυφθούν με εσωτερικές κατανομές και ευτυχώς είχαμε την τύχη να ενισχυθούμε με αρκετό νοσηλευτικό προσωπικό από τους επικουρικούς. Έτσι τα 6άτομα αυτά, που είναι σίγουρα απαραίτητα, θα μπορέσουν να αν αναπληρωθούν» ανέφερε ο Διοικητής σημειώνοντας πως σε ότι αφορά το ιατρικό προσωπικό όλοι οι υπόλοιποι γιατροί είναι πλήρως εμβολιασμένοι.
Ο Διοικητής του Νοσοκομείου υπογράμμισε πως για τον εμβολιασμό γίνεται έκκληση με επιχειρήματα και όχι εξαναγκασμός, ενώ σχολίασε πως μόνο η παρουσία κάποιου στο χώρο του Νοσοκομείου μπορεί να τον πείσει για την σημασία του εμβολιασμού.
«Αν δει κάποιος τα ποσοστά των ανεμβολίαστων συμπολιτών μας που εισάγονται στην κορωνοκλινική και στη ΜΕΘ θα πειστεί για την αναγκαιότητα του εμβολίου. Συνεπώς δεν υπάρχει για μένα κάποιο επιχείρημα που θα μπορούσε να προτάξει κάποιος για να μην κάνει το εμβόλιο. Καλώς ή κακώς πρόκειται για την μόνη λύση και εκτός από τον εαυτό μας θα πρέπει να σκεφτούμε και τους συμπολίτες μας. Εκτός από την ατομική υπάρχει και η κοινωνική ευθύνη» ανέφερε ο κ. Ραγκούσης σημειώνοντας πως έγινε συζήτηση με τους εργαζόμενους που δεν ήθελαν να κάνουν το εμβόλιο αλλά αυτοί επέμειναν στην άρνηση τους.
Για το ενδεχόμενο η αναστολή να ανοίξει το δρόμο για την απόλυση του προσωπικού αυτού, ο Διοικητής του Νοσοκομείου σημείωσε πως δεν μπορούμε να κάνουμε εικασίες αλλά να μείνουμε στα δεδομένα: Το προσωπικό μπαίνει σε αναστολή μέχρι να εμβολιαστούν και εφόσον εμβολιαστούν μπορούν να επιστρέψουν σε 14 ημέρες στην εργασία τους» σημείωσε ο κ. Ραγκούσης.
Οι επικουρικοί
Τέλη Οκτωβρίου λήγουν οι συμβάσεις επικουρικού προσωπικού που έχει προσληφθεί στο Νοσοκομείο ενώ οι συμβάσεις όσων προσελήφθησαν το Μάη του 2020 για τον covid έχουν διετή διάρκεια. Ο κ. Ραγκούσης ανέφερε πως το Υπουργείο Υγείας σχεδιάζει την παράταση των συμβάσεων των επικουρικών ενώ υπάρχει ήδη η εξαγγελία για μονιμοποίηση του προσωπικού αυτού από τον πρώην Υπουργείο Υγείας.
Μέσα στο μήνα η επαναλειτουργία των εξωτερικών ιατρειών
Τις επόμενες ημέρες θα επαναλειτουργήσουν τα τακτικά ιατρεία σύμφωνα με τον κ. Ραγκούση που δήλωσε πως τα τακτικά και έκτακτα χειρουργεία πραγματοποιούνται κανονικά. Η επαναλειτουργία των τακτικών ιατρείων θα γίνει μέρα παρά μέρα για να τηρηθούν τα προβλεπόμενα πρωτόκολλα, ενώ για το σοβαρό ζήτημα της πρόσληψης ιατρών ο κ. Ραγκούσης ανέφερε πως επίκεινται τρεις νέοι μόνιμοι διορισμοί: Πρόκειται για έναν ακτινοδιαγνώστη, έναν πνευμονολόγο και έναν χειρουργό, δύο εκ των οποίων εργάζονται ήδη στο Νοσοκομείο ως επικουρικοί.
ermisnewsroom