Εντονο προεκλογικό χρώμα είχε η χθεσινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου κι αυτό όχι λόγω της θεματολογίας, αλλά του ενδιαφέροντος πολλών μελών του να είναι υποψήφιοι είτε ως Βουλευτές είτε ως Δήμαρχοι. Γι’ αυτό και ανέβασαν τους τόνους περισσότερο από τα ειωθότα.
Αν και κυρίαρχο θέμα της ημερήσιας διάταξης ήταν η ψήφιση του Τεχνικού Προγράμματος των έργων για το 2023, στην αρχή της συνεδρίασης έγιναν πολλές ερωτήσεις προς το Δήμαρχο και την πλειοψηφία από τις οποίες είδαμε ότι υπάρχουν εξελίξεις σε θέματα του νησιού μας. Η αντιπολίτευση ασχολήθηκε με την πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ η οποία έκρινε αντισυνταγματικές τις αλλαγές της κυβέρνησης για τον τρόπο λειτουργίας των Επιτροπών που έδωσε αυξημένη πλειοψηφία για να υπάρχει κυβερνησιμότητα, ζητώντας να τοποθετηθεί επ’ αυτού το Δημοτικό Συμβούλιο.
Στην αρχή της συνεδρίασης και καθώς στη θέση του πρώην Δημάρχου και επικεφαλής της ΑΝΑΔΡΑΣΗΣ Γιάννη Αγαλιανού, μετά την παραίτησή του κάθισε στα έδρανα ο πρώτος επιλαχών Νίκος Τσίπηρας, έγιναν σχολιασμοί από τους συναδέλφους αυτοδιοικητικούς.
Ο Δήμαρχος παίρνοντας το λόγο είπε πως η παραίτηση του Γ. Αγαλιανού ήταν έκπληξη και δεν περίμεναν αυτή την εξέλιξη, αν και το συνδυασμό του δεν τον απασχολεί και δεν τον αφορά το ζήτημα του άλλου συνδυασμού.
«Η παρουσία του ήταν απαραίτητη γιατί ήταν εκλεγμένος από τους δημότες. όμως αφού αποφάσισε έτσι, εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε τη θέλησή του. Ο κ. Αγαλιανός είπε ότι θα συνεχίσει να αγωνίζεται για το καλό του τόπου και θα αφήσει τους νέους να πάρουν τη σκυτάλη, αυτό είναι προς τιμήν του και το ίδιο θα συνεχίσουμε να κάνουμε κι εμείς» ανέφερε ο κ. Αρετάκης.
Για τον κ. Αρμένη ο Δήμαρχος είπε ότι δημοσιοποιήθηκε ότι θα πολιτευθεί στις βουλευτικές εκλογές και ευχήθηκε καλή επιτυχία.
Τα ερωτήματα Συμβούλων
Ακολούθως έπεσαν βροχή τα ερωτήματα από την πλευρά των Δ. Συμβούλων όλων των παρατάξεων οι οποίοι με πολύ δυνατή φωνή ζητούσαν να λάβουν απαντήσεις.
Στα ερωτήματα που τέθηκαν από τους Δημοτικούς Συμβούλους , πρώτος πήρε το λόγο ο Γιώργος Τσουρουνάκης από τη μείζονα αντιπολίτευση που ζήτησε να μάθει την τύχη του οικοπέδου στη Δερματούσα, αλλά και για τους εργαζομένους συμβασιούχους της καθαριότητας των οποίων έληξαν οι συμβάσεις.
Τη σκυτάλη των ερωτήσεων πήρε από την αντιπολίτευση ο Αντώνης Κασσιμάτης που ζήτησε να μάθει αν θα ιδιωτικοποιηθεί ο τομέας της καθαριότητας και στη συνέχεια ο Διονύσης Γάσπαρος που ζήτησε ενημέρωση για την υπόθεση των καταγγελιών για το πλάτωμα της Μπόχαλης που έχουν γίνει από τον κάτοικο Γ.Ντόζη.
Η Λαϊκή Συσπείρωση με τους συμβούλους της ζήτησε να μάθει τι γίνεται με την αποκομιδή των απορριμμάτων και μ τους κάδους και ο Γ. Μοθωναίος θέλησε να ενημερωθεί για την τύχη των εγκαταλελειμμένων οχημάτων και για την κυκλοφοριακή μελέτη.
Ο Ανδρέας Μαρινάκης ζήτησε ενημέρωση για τη μελέτη του Ναυαγίου και αν θα γίνουν από τη δημοτική αρχή αυτά που έχει υποσχεθεί.
Το κλίμα δυναμιτίστηκε ιδιαίτερα με την αντιπαράθεση μεταξύ του Αντώνη Κασιμμάτη και του Σταύρου Κακολύρη καθώς αντηλλάγησαν μεταξύ τους βαριές κουβέντες με αφορμή την κίνηση του προεδρίου να στείλει έγγραφο στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση για τους Δημοτικούς Συμβούλους που έχουν απουσιάσει αδικαιολόγητα από τις συνεδριάσεις.