Τα μέχρι τώρα στοιχεία για την πορεία του τουρισμού και της τοπικής οικονομίας είναι θετικά και οι εκτιμήσεις φέρνουν το μήνα Αύγουστο μπροστά σε νέο ρεκόρ, αναφορικά με τον αριθμό των επισκεπτών που θα κάνουν τις διακοπές τους στο νησί μας.
Το ενδιαφέρον εστιάζεται σε αυτό το μήνα γιατί αναμένουμε τον ελληνικό τουρισμό και είναι γνωστό πως μέχρι το Δεκαπενταύγουστο η κίνηση θα κορυφωθεί και θα έχουμε τα πιο μεγάλα οικονομικά δεδομένα για τις επιχειρήσεις.
Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο δόθηκε από τη Γενική Γραμματέα Τουριστικής Πολιτικής και Ανάπτυξης που έκανε γνωστό ότι τον Αύγουστο στην Ελλάδα θα έχουμε πάνω από 1 εκατομμύριο επισκέπτες κάθε εβδομάδα σε όλη τη χώρα.
Στη Ζάκυνθο και από τις μέχρι τώρα πληροφορίες για το μήνα που διανύουμε, οι πτήσεις φθάνουν σε αριθμό τις 50 ημερησίως και τα αεροπλάνα έρχονται από πολλά και διαφορετικά αεροδρόμια της Ευρώπης. Η ίδια εικόνα υπάρχει και στο λιμάνι όπου τα δρομολόγια έχουν αυξηθεί για να ικανοποιηθεί η αυξημένη ζήτηση.
Σε δηλώσεις που έγιναν πρόσφατα από τον εκπρόσωπο των ξενοδόχων Γιάννη Ξένο, εκφράστηκε η ικανοποίηση του επιχειρηματικού κόσμου για την πορεία του 2022.
«Το νησί στηρίζει την οικονομία του στον τουρισμό και έχουν επενδυθεί πολλά χρήματα, ενώ βελτιώθηκε η παροχή υπηρεσιών, ενώ φέτος η σεζόν κυλάει καλά. Οι κρατήσεις είναι πολλές και μεγάλη η πληρότητα στα ξενοδοχεία.
Πρέπει να εξυπηρετηθούν οι επισκέπτες μας και όσοι ασχολούμεθα άμεσα ή έμμεσα με τον τουρισμό πρέπει να βοηθήσουμε για το καλύτερο, ενώ η τοπική αυτοδιοίκηση οφείλει να βελτιώσει τις υποδομές. Δεν γίνεται να συζητάμε τόσα χρόνια για την αποχέτευση και το βιολογικό» ανέφερε ο κ. Γιάννης Ξένος.
Για τα οικονομικά δεδομένα της χρονιάς και τις αυξήσεις ο κ. Ξένος είπε ότι είναι δικαιολογημένη η αγωνία όλων γιατί αλλιώς τα υπολόγισαν όταν έκαναν τα συμβόλαια και τώρα υπάρχουν αυξήσεις σε τρόφιμα κλπ της τάξεως του 20%.
NA EISTAI KALA KAI TOU XRONOU NA -XANAMETRISETE-TOSO APO TO AERODROMIO OSO KAI APO TO LIMANI POSES EKATONTADES SAS (EPISKEFTIKAN) FETOS LOIPON. DIABAZUME TA -TOURISTIKA STATISTIKA SAS-ME ARITHMOUS POU SAS AFINOUN TELIOS IKANOPIIMENOUS. MBRAVO! OMOS, TA EKATOMIRIA TONOUS SKOUPIDIA POU KOPRIZOUN TIS PARALIES OI (ARITHMOI) SAS OPOS IDAME -NAVAGIOU-PORTO BROMIS-KAI OXI MONO…TO AIDIASTIKO PERIEXOMENO STIN ZAKINTHO, IDIOS STO NAVAGIO DIPLA KANOUN ILIOTHERAPIA …KAI DIPLA O TERASTIOS SOROS APO SKUPIDIA TOUS…HOW FUNY !!!, PIOS THA MINI EUXARISTIMENOS ? OXI OMOS OI ANTHROPOI POU DIATHETOUN -FILOTIMO MORFOSI KAI EINAI EPIPEDOU-MAZEVONTAS OI IDIOI FOR @FREE@ TA SKUPIDIA APO TON POLITISMENO KOSMO POU @MAZEVETE@ OPOS – OPOS, ARKI NA SAS IKANOPIISOUN OI ARITHMOI TON AFIXEON !!!!!
O PARALOGOS TOU PARALOGOU OOOO PARALOGE !
DEN MAS ENDIAFEROUN AUTA, ISOS APANTISETE ! OK. VERY GOOD ! NO PROBLEM !!!!
THANK YOU ERMIS
MARLA USA