Σειρά θεμάτων για την ενημέρωση των πολιτών αλλά και των πολιτικών έφερε στο προσκήνιο ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Ζακύνθου Γιάννης Γιατράς, ο οποίος μίλησε στην εφημερίδα ΕΡΜΗΣ με αφορμή τα τελευταία χρονικά περιθώρια που απέμειναν για τις δηλώσεις στο κτηματολόγιο.
«Στις 31 Δεκεμβρίου λήγει η προθεσμία για τις διορθώσεις των παλιών εγγραφών και αφορά τις περιοχές που έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση. Είναι η πρώτη κτηματογράφηση που έγινε στα χωριά Παντοκράτορας, Βασιλικός κλπ. Η προθεσμία που αναφέρουμε τώρα είναι μετά από διαδοχικές παρατάσεις που δόθηκαν μετά από πρωτοβουλίες που έλαβαν οι Δικηγορικοί Σύλλογο τα προηγούμενα χρόνια, από το 2018 και μετά. Πάμε προς το τέλος και χρειάζεται μεγάλη προχοή γιατί θα δημιουργηθούν προβλήματα με τα ακίνητα που φαίνονται ως αγνώστου ιδιοκτήτη γιατί θα περιέλθουν στο ελληνικό δημόσιο. Οι συμπολίτες μας να μην νομίζουν πως αυτές οι παρατάσεις θα δίνονται συνεχώς και θα προκύψει πολύ μεγάλο ιδιοκτησιακό πρόβλημα» εξήγησε ο Πρόεδρος.
Ο κ. Γιατράς για τις περιοχές που γίνεται τώρα η διαδικασία με το κτηματολόγιο είπε: «Το άλλο ζήτημα αφορά την κτηματογράφηση που γίνεται για το υπόλοιπο τμήμα της Ζακύνθου και η προανάρτηση θα γίνει εντός των προσεχών μηνών, δηλαδή σε 2 με 3 μήνες. Να σπεύσουν λοιπόν να κάνουν δηλώσεις».
Για τα σοβαρά προβλήματα που δημιουργήθηκαν στο Αργάσι ο κ. Γιατράς είπε ότι έχει γίνει επίσκεψη στα κεντρικά του κτηματολογίου και μάλιστα μαζί με το Βουλευτή Ζακύνθου αλλά δεν καταλαβαίνουν τη σοβαρότητα του προβλήματος … «Προφανώς στο μέλλον θα επιληφθούν τα δικαστήρια» είπε ο Πρόεδρος, καθώς δεν διαφαίνεται άλλη λύση.
Το υποθηκοφυλακείο
Από τα πιο σοβαρά και συνεχώς διογκούμενα προβλήματα είναι η σοβαρή έλλειψη προσωπικού στο Υποθηκοφυλακείο, θέμα για το οποίο ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου είπε: «Βρισκόμαστε πλέον στο καθεστώς του έμμισθου υποθηκοφυλακείου και την ευθύνη την έχει η εταιρεία του κτηματολογίου και το ελληνικό δημόσιο για την στελέχωσή του.
Το Υποθηκοφυλαείο Ζακύνθου έχει μείνει με την προϊσταμένη και με 2 υπαλλήλους. Ο φόρτος εργασίας που υπάρχει στη σημερινή τουριστική Ζάκυνθο είναι μεγάλος και δεν τα βγάζουν πέρα. Η κατάσταση είναι ασφυκτική και υπάρχει κίνδυνος γιατί δεν μεταγγράφονται τα συμβόλαια με τον τρόπο που να κατοχυρώνεται η δημοσιότητά τους στον απόλυτο βαθμό. Δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα με τους δικηγόρους που έρχονται εκτός Ζακύνθου αλλά και με τους δικούς μας. Αυτό είναι ένα κεντρικό πρόβλημα που δεν αφορά μόνο εμάς. Για παράδειγμα στην Αθήνα οι δικηγόροι κλείνουν ραντεβού από τις 4 τα χαράματα για να πάνε να εξυπηρετηθούν στα κτηματολογικά γραφεία. Θα το συζητήσω με το βουλευτή ώστε να στελεχωθεί με δύο τουλάχιστον υπαλλήλους στη Ζάκυνθο το Υποθηκοφυλακείο και κτηματολογικό γραφείο γιατί όσο περνάει ο καιρός η δουλειά συσσωρεύεται».
Ακόμα ο Πρόεδρος σημείωσε: «Οι παλιές εκκρεμότητες με το χωροταξικό στη Ζάκυνθο δεν έχουν επιλυθεί. Στο Λαγανά δεν έχει υλοποιηθεί το σχέδιο, ενώ στις άλλες περιοχές δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής. Επίσης θα έχουμε πρόβλημα στον Πλάνο και στα Ντουρέικα».
Τα εκτός σχεδίου δόμησης
Ο κ. Γιατράς απαντώντας σε ερώτημα για όσα συμβαίνουν τελευταία με τα εκτός σχεδίου δόμησης ακίνητα, είπε: «Ο Σύλλογός μας από την αρχή ασχολήθηκε με το θέμα καθώς έγινε πανελλήνια ενημέρωση στην Αθήνα με δική μας πρωτοβουλία μαζί με τον Πρόεδρο του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου και τον Πρόεδρο του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών.
Το Συμβούλιο της Επικρατείας έθεσε το ζήτημα ότι δεν χτίζουμε στα εκτός σχεδίου. Πρόκειται για ένα πρόβλημα που έρχεται από 100 χρόνια πίσω καθώς έχουμε μη ορθολογική χάραξη των οικισμών που δεν είναι επαρκώς καθορισμένοι. Γι’ αυτό ο νομοθέτης το 1985 είπε ότι θα δώσει περιθώρια στην εκτός σχεδίου δόμηση μέχρι να ολοκληρωθούν τα σχέδια πόλης και οι οικισμοί, αλλά αυτό δεν έγινε. Βλέπουμε τι συμβαίνει στη Ζάκυνθο και το ίδιο είναι σε όλη την Ελλάδα».
Σαν επίλογο ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου είπε απευθυνόμενος στους συμπολίτες μας: «Οι πολίτες για την προάσπιση των περιουσιών τους θα πρέπει να κάνουν αυτά που προβλέπονται τη συγκεκριμένη στιγμή, δηλαδή να δουν τα άγνωστα στο παλιό κτηματολόγιο με τους δικηγόρους τους, καθώς επίσης να κάνουν τις δηλώσεις της κτηματογράφησης στο υπόλοιπο του νησιού γιατί θα γίνει η προανάρτηση και θα βρεθούν κάποιοι που δεν θα έχουν δηλώσει τις περιουσίες τους».