Το τεράστιο πρόβλημα της ύδρευσης στο νησί μας, ιδιαίτερα αισθητό στην Πόλη, αναδεικνύει μιλώντας στον Ερμή ο Πρόεδρος της κοινότητας Πόλης Κωνσταντίνος Πέττας καθώς απασχόλησε την τελευταία συνεδρίαση του τοπικού συμβουλίου: Ο προβληματισμός που εκφράζει δημόσια το τοπικό συμβούλιο έρχεται σε συνέχεια των ανησυχητικών στοιχείων που πρόσφατα ανέδειξε η εφημερίδα μας και αφορούν τα πολύ υψηλά ποσοστά αγωγιμότητας στο δίκτυο της ΔΕΥΑΖ.
Ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου υπογράμμισε τα προβλήματα που αφορούν την ελλιπή υδροδότηση της Πόλης και ζήτησε να προχωρήσουν άμεσα έργα όπως αυτό της αντικατάστασης του αγωγού ύδρευσης στη Φιλικών, έργο για το οποίο υπάρχει ανάδοχος αλλά ακόμη δεν έχει εγκατασταθεί.
«Οι συμπολίτες μας αγοράζουν νερό από ιδιώτες την ίδια στιγμή που πληρώνουν κάθε δίμηνο λογαριασμούς στη ΔΕΥΑΖ. Το νερό κόβεται στην Πόλη για να διοχετευτεί στις τουριστικές περιοχές, όπου μάλιστα έχει ειπωθεί δημόσια από τον ίδιο το Δήμαρχο γίνονται παράνομες ενέργειες. Είναι αδιανόητο το 2021 να μην έχουμε νερό στα σπίτια μας» σημείωσε ο κ. Πέττας ζητώντας να γίνεται δωρεάν παροχή νερού από τις υδροφόρες του Δήμου όπου και όποτε χρειάζεται.
Για την αντικατάσταση των δικτύων ύδρευσης σημείωσε πως υπάρχουν αγωγοί από αμίαντο αλλά και από σίδερο που κατασκευάστηκαν την δεκαετία του 1970 και θύμισε πως τα έργα αυτά ήταν η προεκλογική «σημαία» της σημερινής δημοτικής αρχής.
Ο κ. Πέττας σημείωσε πως έργα για την βελτίωση των υποδομών ύδρευσης θα βελτιώσουν και την ποιότητα του νερού και σημείωσε πως θα πρέπει να μπει τέλος στην γνώριμη δυστυχώς εικόνα των υδροφόρων που κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού «κατακλύζουν» τους δρόμους της Λιθακιάς , του Βασιλικού κ.α.
Π. Αβράμης: Σοβαρό το πρόβλημα υπεράντλησης στο Κερί
Στο ζήτημα της ποιοτικής υποβάθμισης του νερού που φτάνει στα σπίτια των κατοίκων του νησιού μας αναφέρθηκε μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή ο δημοτικός σύμβουλος και μέλος του Δ.Σ της ΔΕΥΑΖ Π. Αβράμης σημειώνοντας πως δυστυχώς τα δεδομένα αυτά δεν αποτελούν έκπληξη.
«Μετά την αντικατάσταση του κεντρικού αγωγού θα έπρεπε να υπάρχει βελτίωση της ποιότητας του νερού, κάτι που τελικά δεν έγινε. Αυτό που πρέπει να δούμε σοβαρά είναι η άντληση των γεωτρήσεων, ποιες γεωτρήσεις λειτουργούν και σε τι ωράριο και ταυτόχρονα να δούμε τις απώλειες που υπάρχουν ακόμη και τώρα» θυμίζοντας τον σχεδιασμό που είχε κάνει ως Πρόεδρος της ΔΕΥΑΖ για συνεργασία με το ΙΓΜΕ και την εκπόνηση ενός ερευνητικού προγράμματος για τον εμπλουτισμό του υδροφόρου ορίζοντα του νησιού. «Φέτος είχαμε έλλειψη βροχοπτώσεων αλλά το πρόβλημα εντοπίζεται στην υπεράντληση των γεωτρήσεων του Κερί» ανέφερε, σημειώνοντας πως θα πρέπει να διανοιχθούν νέες γεωτρήσεις σε Κοιλιωμένο και Λιθακιά όπου σύμφωνα με το ΙΓΜΕ υπήρχε δυνατότητα νέων αντλήσεων για καλύτερης ποιότητας νερού.
ermisnewsroom
ΧΡΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ ΑΛΛΑ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΩΣΤΑ Ο κ. ΠΠΕΤΤΑΣ ΖΗΤΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΟΙ ΥΔΡΟΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΙ “ΕΜΠΟΡΟΙ¨” ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?
ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΕΣ ΝΕΕΣ ΥΔΡΟΦΟΡΕΣ ΠΗΡΑΝ ΑΔΕΙΑ ΕΜΠΟΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ???