Συνολικά 140 μόνιμοι εκπαιδευτικοί διορίστηκαν από το Υπουργείο Παιδείας στα σχολεία της Ζακύνθου και η εξέλιξη αυτή προκαλεί προσδοκίες για μια νέα σχολική χρονιά που θα ξεκινήσει χωρίς κενά και χαμένες ώρες διδασκαλίας όπως συνέβαινε δυστυχώς τα τελευταία χρόνια. Πανελλαδικά έγιναν μόνιμοι διορισμοί 1.521 εκπαιδευτικών σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, από τους τελικούς αναμορφωμένους πίνακες κατάταξης της Προκήρυξης 2ΓΕ/2019 του ΑΣΕΠ.
Το πρώτο κουδούνι της χρονιάς θα ηχήσει στις 13 Σεπτεμβρίου και ήδη Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ζακύνθου προετοιμάζονται για την επαναλειτουργία των σχολείων του νησιού μας, με την ελπίδα η χρονιά να κυλήσει ομαλά και χωρίς νέα προβλήματα εξαιτίας της πανδημίας.
Μιλώντας στην εφημερίδα μας ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου Δ. Πόθος αναφέρθηκε αναλυτικά στο διορισμό των νέων καθηγητών αλλά και στις εκκρεμότητες που υπάρχουν ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς: Μια από αυτές αφορά την μεταστέγαση του ΕΝΕΕΓΥΛ στο παλιό Δημοτικό Σχολείο στο Βουγιάτο.
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά από τον κ. Πόθο, παρά το γεγονός ότι σε λίγες ημέρες αναμένεται να φτάσουν στη Ζάκυνθο οι δύο αίθουσες προκάτ που εξασφαλίστηκαν από τις Κτηριακές Υποδομές Α.Ε για τις ανάγκες του σχολείου, ο χώρος στο παλιό δημοτικό στο Βουγιάτο ακόμη δεν έχει διαμορφωθεί κατάλληλα από το Δήμο προκειμένου να ξεκινήσει εκεί η λειτουργία του Ειδικού Γυμνασίου και Λυκείου. Η δέσμευση που έχει δοθεί στους γονείς, τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς ήταν πως η νέα σχολική χρονιά θα τους βρει στο νέο χώρο, αλλά προς το παρόν δεν έχουν γίνει βήματα προς αυτή την κατεύθυνση. Για την εξασφάλιση των αιθουσών προκάτ είχε παρέμβει ο Βουλευτής, που ενημέρωσε τον κ . Πόθο πως οι αίθουσες θα βρίσκονται σύντομα στη Ζάκυνθο.
Ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αναφέρθηκε ακόμη και στο πρόβλημα που διαφαίνεται με την καθαριότητα των σχολικών κτηρίων, μια που οι συμβάσεις που θα υπογραφούν με το αναγκαίο προσωπικό από το Δήμο Ζακύνθου θα είναι τρίωρες, δηλαδή μόνο για τις ώρες που θα καλυφθούν από το Υπουργείο Παιδείας.
«Υπάρχουν κάποια θέματα με τις καθαρίστριες. Φέτος όπως και πέρυσι, το αίτημα μας είναι για προσωπικό πλήρους απασχόλησης αλλά η ενημέρωση που έχουμε είναι πως το προσωπικό που θα προσληφθεί ή προσλαμβάνεται είναι για τρεις ώρες» σημείωσε ο κ. Πόθος συμπληρώνοντας πως ο Δήμος αναζητά κονδύλια για την κάλυψη και των υπόλοιπων ωρών εργασίας.
Σε ότι αφορά τους διορισμούς ο κ. Πόθος ανέφερε πως στα Γυμνάσια και Λύκεια του νησιού μας διορίστηκαν 51 εκπαιδευτικοί και αναλυτικότερα 20 φιλόλογοι, 8 μαθηματικοί, 4 χημικοί, 4 βιολόγοι, 4 καθηγητές αγγλικών, ένας καλλιτεχνικών και 7 καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων για το ΕΠΑΛ. Την περασμένη Παρασκευή συνεδρίασε το Υπηρεσιακό Συμβούλιο τοποθετώντας τους νέους εκπαιδευτικούς στα σχολεία που θα διδάξουν.
Σε ότι αφορά τους αναπληρωτές που παραμένουν αναγκαίοι για την κάλυψη των κενών, ο κ. Πόθος ανέφερε πως οι τοποθετήσεις θα γίνουν στις 26 Αυγούστου και μάλιστα σε συγκεκριμένα σχολεία που θα δηλώσουν οι καθηγητές.
Από το 2010 έχουν να γίνουν διορισμοί μόνιμου προσωπικού και στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και ο Διευθυντής Β. Αγγελούσης μίλησε με πολύ μεγάλη ικανοποίηση για τους 89 νέους συναδέλφους του που ανέλαβαν καθήκοντα. Πρόκειται για 60 δασκάλους, 23 νηπιαγωγούς, 2 καθηγητές εικαστικών, έναν θεατρικής αγωγής, έναν μουσικής και δυο καθηγητές αγγλικών.
Όπως συμβαίνει και με την Δευτεροβάθμια, έτσι και με την Πρωτοβάθμια, κάποιοι από τους εκπαιδευτικούς έχουν ήδη λάβει άδειες, στην πλειοψηφία τους γονικές, μια που ο διορισμός σε αυτές τις ηλικίες συνεπάγεται συχνά και την ύπαρξη μικρών παιδιών.
Ο κ. Αγγελούσης αναφέρθηκε πως υπάρχει πρόβλημα με τις ώρες που προβλέπονται για τις καθαρίστριες, ωστόσο ήταν αισιόδοξος πως θα βρεθεί η λύση που θα δοθεί και από τους άλλους Δήμους ανά την Ελλάδα που αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα ενώ για τις αλλαγές που θα υπάρξουν από τη νέα σχολική χρονιά, ανέφερε πως αναμένεται το ΦΕΚ σύστασης του παραρτήματος του 2ου Νηπιαγωγείου , το οποίο θα στεγαστεί στο 2ο Δημοτικό.