Στον πολύ μικρό αριθμό νέων φοιτητών που θα υποδεχτεί το Τμήμα Περιβάλλοντος του Ιονίου Πανεπιστημίου στη Ζάκυνθο αναφέρεται μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή ο Βουλευτής Διονύσης Ακτύπης, υπογραμμίζοντας την ανάγκη αλλαγών ώστε το Τμήμα να έχει πιο άμεση διασύνδεση με την αγορά εργασίας και να είναι πιο ελκυστικό για τους αυριανούς πτυχιούχους. Ο Βουλευτής αναφέρθηκε και στις κινήσεις που πρέπει να γίνουν ώστε το τμήμα να αποκτήσει αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, ενώ υπερασπιζόμενος την πολιτική του Υπουργείου Παιδείας σε σχέση με τις βάσεις εισαγωγής τονίζει πως τα πανεπιστήμια δεν πρέπει να δημιουργούν αποφοίτους με πτυχία που δεν συνδέονται με την αγορά εργασίας, ούτε να υπάρχουν τμήματα μόνο και μόνο για να εξυπηρετούν την ανάγκη να νοικιαστούν διαμερίσματα και να λειτουργήσουν τα καφέ.
«Δεν είναι λογικό να υπάρχουν τμήματα χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα και να υπηρετούμε την λογική ότι σε κάθε χωριό πρέπει να υπάρχει και ένα τμήμα, χωρίς διασύνδεση με την κοινωνία και την αγορά εργασίας. Στόχος της βάσης εισαγωγής είναι να ανέβει το επίπεδο των πανεπιστημιακών τμημάτων» ανέφερε ο Βουλευτής υπογραμμίζοντας πως προσανατολισμός του Υπουργείου Παιδείας είναι και η ενίσχυση της τεχνικής εκπαίδευσης στην οποία μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους πολλοί απόφοιτοι.
Ειδικά για το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, σημείωσε πως επιβάλλεται να ληφθούν μέτρα για να γίνει πιο ελκυστικό για τους φοιτητές που αύριο θα μπορέσουν να έχουν πτυχία με αξία, ενώ για το Τμήμα Περιβάλλοντος Ζακύνθου επέμεινε στο γεγονός ότι οι απόφοιτοι δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, σε αντίθεση με τους αποφοίτους του ίδιοι τμήματος Πανεπιστημίου Αιγαίου.
«Υπάρχουν θέματα που πρέπει να δούμε και μέχρι τώρα τα αντιμετωπίζαμε επιδερμικά. Χρειάζονται μέτρα για την αναβάθμιση των σχολών, για την εξασφάλιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων για τον εκσυγχρονισμό τους. Το Τμήμα μας πρέπει να εκσυγχρονιστεί, να κατοχυρώσει τα επαγγελματικά δικαιώματα και να πείσει τους αποφοίτους πως αύριο θα ενταχθούν στην αγορά εργασίας» ανέφερε ο Βουλευτής, υπογραμμίζοντας πως ειδικά τώρα που βιώνουμε τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής οι σπουδές Περιβάλλοντος είναι σημαντικές.
Αναφορά από το Βουλευτή έγινε και σε θέματα που αφορούν τα σχολεία του νησιού ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς: ειδικά για το ΕΝΕΕΓΥΛ σημείωσε πως ο Δήμος θα πρέπει άμεσα να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει στο παλιό Δημοτικό Σχολείο του Βουγιάτου, καθώς ο μόνος λόγος που ακόμη δεν έχουν φτάσει στη Ζάκυνθο οι αίθουσες προκάτ, είναι επειδή δεν έχουν κατασκευαστεί οι βάσεις.
Ο κ. Ακτύπης σημείωσε πως τόσο η προμήθεια των αιθουσών όσο και η μεταφορά τους στη Ζάκυνθο γίνεται με αποκλειστική δαπάνη των Κτιριακών Υποδομών Α.Ε, χωρίς ο Δήμος Ζακύνθου να επιβαρυνθεί ούτε ένα ευρώ.
Τέλος, ο Βουλευτής σημείωσε πως οι εργασίες στο 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο ολοκληρώνονται ενώ σύντομα θα εκπονηθεί νέα μελέτη από τις Κτιριακές Υποδομές για τα ηλεκτρομηχανολογικά του σχολείου, αλλά και για τις επισκευές που έχει ανάγκη το Μουσικό Σχολείο.
M.Π.
Φυσικά δίκιο έχει,κάθε χωριό και ιδιωτικό πανεπιστήμιο να τα περνουμε κιόλας.