Περίπου 3.000 τόνοι ανακυκλώσιμου υλικού παράγεται στη Ζάκυνθο σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάστηκαν στην συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων το μεσημέρι της περασμένης Παρασκευής και η ποσότητα αυτή αντιστοιχεί σε ένα ποσοστό της τάξης του 8,5 % του συνόλου των παραγόμενων απορριμμάτων : Στόχος του περιφερειακού ΦΟΔΣΑ που πλέον έχει αναλάβει την λειτουργία και του ΚΔΑΥ Ζακύνθου είναι ο χώρος να επαναλειτουργήσει, εξασφαλίζοντας άδεια λειτουργίας αλλά και νέο σύγχρονο εξοπλισμό.
Στην συνεδρίαση της περασμένης Παρασκευής έγινε ενημέρωση από την περιφερειακή αρχή για το πολύ σοβαρό ζήτημα της λειτουργίας του ΚΔΑΥ Ζακύνθου με αφορμή ερώτηση του συνδυασμού ΑΝΑΣΑ για τα Ιόνια Νησιά και από την συζήτηση δεν έλειψαν οι αντιπαραθέσεις για την σημερινή κατάσταση στη διαχείριση των απορριμμάτων αλλά και τις ευθύνες της προηγούμενης διοίκησης της ΠΙΝ.
Τόσο ο επικεφαλής του συνδυασμού ΑΝΑΣΑ Θ. Γαλιατσάτος όσο και ο περιφερειακός σύμβουλος Θ. Καραΐσκος που συμμετείχε στην «αυτοψία» που έγινε στο ΚΔΑΥ από εκπροσώπους περιβαλλοντικών οργανώσεων πριν από λίγες ημέρες απέδωσαν ευθύνες στην περιφερειακή αρχή για την ανύπαρκτη ανακύκλωση στη Ζάκυνθο και για το γεγονός ότι το μηχάνημα διαλογής στο ΚΔΑΥ βρίσκεται εκτός λειτουργίας, ενώ από την πλευρά της περιφερειακής αρχής σημειώθηκε πως ο συνδυασμός ΑΝΑΣΑ, παρά το γεγονός ότι για 5 χρόνια είχε την ευθύνη για τη διοίκηση της ΠΙΝ, αγνοεί το ρόλο του ΚΔΑΥ αλλά και τον τρόπο λειτουργίας του χώρου.
Αυτό που έγινε γνωστό από την Αντιπεριφερειάρχη και μέλος της διοίκησης του Περιφερειακού ΦΟΔΣΑ Κ. Μοθωναίου είναι πως στον άμεσο σχεδιασμό της ΠΙΝ περιλαμβάνεται η ανανέωση των Περιβαλλοντικών Όρων του ΚΔΑΥ και η επέκταση και ο εκσυγχρονισμός του μηχανολογικού εξοπλισμού με την προοπτική να τεθεί ξανά σε λειτουργία ο χώρος, ενώ σε ότι αφορά την μεταφορά των ανακυκλώσιμων υλικών εκτός Ζακύνθου και πιο συγκεκριμένα στο ΚΔΑΥ του Αγρινίου, η Αντιπεριφερειάρχης σημείωσε πως κάτι ανάλογο συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια στην Κεφαλονιά, καθώς εδώ και δύο δεκαετίες τα ανακυκλώσιμα υλικά μεταφέρονται στην Πάτρα.
Η κ. Μοθωναίου αναρωτήθηκε μεταξύ άλλων πως είναι δυνατόν τόσο ο κ. Γαλιατσάτος όσο και ο κ. Καραΐσκος να μην γνωρίζουν τι ακριβώς συμβαίνει με το ΚΔΑΥ και τα προβλήματα που σήμερα ο περιφερειακός φορέας θα πρέπει να αντιμετωπίσει.
«Από τις ερωτήσεις του κ. Γαλιατσάτου αντιλαμβανόμαστε ότι για πρώτη φορά μετά την 5χρονη θητεία του ως περιφερειάρχης επισκέφθηκε το ΚΔΑΥ Ζακύνθου, ίσως δε και για πρώτη φορά στη ζωή του έμαθε τι είναι ΚΔΑΥ, που μάλλον δυστυχώς ούτε αυτό έμαθε.
Ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι ο κ. Γαλιατσάτος, καμία σημασία δεν έδωσε στον Περιφερειακό Σχεδιασμό που υιοθετήθηκε από την δική του Περιφερειακή Αρχή, γιατί αν ασχολείτο, θα είχε ασχοληθεί και με τα ΚΔΑΥ της Ζακύνθου και της Κεφαλονιάς» ανέφερε χαρακτηριστικά η κ. Μοθωναίου απαντώντας στην ΑΝΑΣΑ και υπογραμμίζοντας πως το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών δεν είναι ένα μηχάνημα αλλά μια Μονάδα με διάφορα μηχανήματα – εξοπλισμό που διαχωρίζει τα υλικά συσκευασίας, τα συμπιέζει και τα δεματοποιεί.
« Τα ανακυκλώσιμα υλικά, από τους μπλε κάδους και τους κώδωνες γυαλιού συλλέγονται από το Δήμο Ζακύνθου. Μετά την συλλογή τους οδηγούνται σε οικόπεδο στην περιοχή του Αεροδρομίου, εκεί όπου και λειτουργούσε έως και το 2019 το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ), και στην συνέχεια τα υλικά μεταφορτώνονται και οδηγούνται σε ΚΔΑΥ εκτός Ζακύνθου όπου και διαχωρίζονται.
Το ΚΔΑΥ – αποδέκτης, ο μεταφορέας και το κόστος μεταφοράς πραγματοποιούνται υπό την ευθύνη της Ελληνικής Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ), η οποία είναι και το πιστοποιημένο Συλλογικό Σύστημα από τον Ελληνικό Οργανισμό Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ). Οι συλλεγόμενες ποσότητες, με εξαίρεση την περσινή χρονιά του 2020, παρουσιάζουν μια σταθερή διακύμανση περί τους 2.500 με 3.000 τόνους / έτος καθαρού υλικού και αποτελεί το 8,5% των παραγόμενων απορριμμάτων της Ζακύνθου» ανέφερε.
Η αντιπεριφερειάρχης συμπλήρωσε πως όλα τα Κέντρα Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ) στην Ελλάδα έχουν κατασκευαστεί είτε από την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) είτε από ιδιώτες σε συνεργασία με την ΕΕΑΑ και το ΚΔΑΥ Ζακύνθου αποτελεί την μοναδική εξαίρεση διότι κατασκευάστηκε το 1999 από τον τότε Φορέα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Σύνδεσμος Καθαριότητας Ζακύνθου), λειτούργησε σε συνέργεια με την ΕΕΑΑ από τον Φορέα έως το 2017 και την συγκεκριμένη χρονιά ανατέθηκε η λειτουργία του σε ιδιώτη.
Ο ιδιώτης ολοκλήρωσε την Σύμβασή του το 2019 και έκτοτε, τα υλικά μεταφέρονται εκτός Ζακύνθου, ήτοι στο ΚΔΑΥ Αγρινίου .
«Από 1/1/2021, όπου και οι εγκαταστάσεις διαχείρισης απορριμμάτων Ζακύνθου ενσωματώθηκαν στον ΦοΔΣΑ Ιονίων Νήσων, βρισκόμαστε σε συνεννόηση με το Συλλογικό Σύστημα – ΕΕΑΑ προκειμένου να ανανεωθούν οι Περιβαλλοντικοί Όροι του ΚΔΑΥ, να προχωρήσουμε στην επέκταση και εκσυγχρονισμό του μηχανολογικού εξοπλισμού και προοπτική να τεθεί ξανά σε λειτουργία το ΚΔΑΥ.
Πρόθεσή μας είναι επίσης παρόμοιες ενέργειες να πραγματοποιηθούν και στην Περιφερειακή Ενότητα Κεφαλονιάς έτσι ώστε ο ΦοΔΣΑ Ιονίων Νήσων να θέσει σύντομα σε λειτουργία δύο νέα σύγχρονα ΚΔΑΥ στην Περιφέρειά μας. Η πρόθεσή μας αυτή είναι γνωστή και στην Γενική Γραμματεία Διαχείρισης Απορριμμάτων του Υπουργείου Περιβάλλοντος όπου μετά την πρόσφατη επίσκεψή του στο νησί της Ζακύνθου του Γενικού Γραμματέα κ. Γραφάκου δηλώθηκε από τον ίδιο η συμπαράσταση του στις διαδικασίες για την λειτουργία των δύο πιλοτικών ΚΔΑΥ (σε Ζάκυνθο και Κεφαλονιά)» κατέληξε η κ. Μοθωναίου.