Παραδοσιακοί ελαιώνες και αιωνόβιες ελιές κλαδεύονται από τη ρίζα από διάφορους ασυνείδητους που επιχειρούν παράνομα να υφαρπάξουν και να πουλήσουν ξυλεία για το χειμώνα. Το φαινόμενο έχει γίνει αισθητό τα τελευταία χρόνια αλλά φέτος, σε ορισμένα νησιά γνωρίζει έξαρση.
Στην Κέρκυρα σε μία σειρά επιτόπιων ελέγχων προέβη ο Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης Υπαίθρου, κ. Γιάννης Αρμενιάκος, μετά από καταγγελίες για την καταστροφική κοπή των ελαιόδεντρων, με μόνο στόχο το κέρδος από την παράνομη πώληση της ξυλείας.
Ο κος Γιάννης Αρμενιάκος δήλωσε ότι “το πρόβλημα είναι πολύπλευρο και απαιτείται μια ολιστική προσέγγιση και λήψη μέτρων για την αντιμετώπισή του. Εκ μέρους της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων και των υπηρεσιών αυτής, κύριο μέλημα μας θα είναι η προστασία του ελαιώνα μας από την εγκληματική δράση αυτών των παράνομων συνεργείων που δρουν ανεξέλεγκτα στην Κερκυραϊκή ύπαιθρο καταστρέφοντας την, μέσα από αυστηρά μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης.
Αλλά και στη Ζάκυνθο σε μια δημόσια καταγγελία προέβη ο Αντιδήμαρχος Τάσος Μαρίνος. Συγκεκριμένα ο κ. Μαρίνος έγραψε στο λογαριαμσό του στο F/B:
“Πριν από κάποιες μέρες αντίκρισα αυτό το θέαμα. Καψανε τη ρίζα μιας ελιάς δικιάς μου.
Μία ελιά που ξέρω από μικρό παιδί, που στα δύσκολα χρόνια η μάνα μου μας ανέθρεψε εμένα και τον αδερφό μου από τον καρπό της.
Δεν ξέρω γιατί και ποιος έβγαλε όλη του την βαρβαρότητα σε ένα δέντρο που δεν ενοχλούσε κανέναν.
Στεναχωρήθηκα όχι για το δέντρο αλλά για τη συναισθηματική αξία που είχε αυτό για μένα.
Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν, προσπαθώ να βοηθήσω τους πάντες. Εαν Λοιπόν ήθελε κάτι από μένα ήμουνα ανοιχτός να έρθει να μιλήσουμε.
Λυπάμαι Αλήθεια πού υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι……….”