Η πρώτη εικόνα για την πορεία του τουρισμού στη Ζάκυνθο το φετινό καλοκαίρι έρχεται με το κλείσιμο του Αυγούστου, του μήνα που είναι η κορυφή για την κίνηση όλου του έτους και πάντα δίνει νούμερα ρεκόρ. Το ίδιο συνέβη και φέτος όπου για τα δεδομένα της πανδημίας η κίνηση στο αεροδρόμιο έδειξε ότι ήλθαν στο νησί μας περί τους 163 χιλιάδες αλλοδαπούς τουρίστες.
Την ίδια στιγμή η Ελλάδα φαίνεται πως είναι και η νικήτρια στην Ευρώπη για τον Ιούλιο και τον Αύγουστο που κορυφώθηκε η διεθνής ταξιδιωτική κίνηση, επιτυγχάνοντας το 86% των αφίξεων του 2019, όπως αποκαλύπτει έρευνα της πλατφόρμας αεροπορικών κρατήσεων ForwardKeys.
Η έρευνα έδειξε ότι οι διεθνείς πτήσεις προς τους ευρωπαϊκούς προορισμούς τον Ιούλιο και τον Αύγουστο διαμορφώθηκαν σε επίπεδα χαμηλότερα από το 40% προ πανδημίας.
Τα στατιστικά στοιχεία της έρευνας έδειξαν βελτίωση σε σχέση με τα επίπεδα του 2020, όπου είχαν καταγραφεί αφίξεις στο 26,6% του 2019.
Η Ελλάδα και η Ισλανδία ήταν από τις πρώτες χώρες που είχαν ανακοινώσει ότι θα υποδέχονταν επισκέπτες πλήρως εμβολιασμένους ή με αρνητικό αποτέλεσμα τεστ ή εκείνους που θα αποδείκνυαν ότι είχαν αναρρώσει από τον κορωνοϊό.