Στην έκτακτη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων νήσων (που έγινε τη Δευτέρα 15-5) ζητήθηκε από την αντιπολίτευση ενημέρωση για τον τρόπο λειτουργίας του Ναυαγίου με αφορμή την πρόσφατη επίσκεψη του Προέδρου του ΟΑΣΠ, καθηγητή Ευθύμιου Λέκκα, στο νησί μας.
Το ερώτημα τέθηκε από τον περιφερειακό Σύμβουλο της ΑΝΑΣΑ, Διονύση Μπάστα, προς την Περιφερειάρχη και η κ. Ρόδη Κράτσα κάλεσε την Αντιπεριφερειάρχη Κατερίνα Μοθωναίου να δώσει περισσότερα στοιχεία αφού συνόδευσε τον κ. Λέκκα μέχρι το πλάτωμα του Ναυαγίου το απόγευμα της περασμένης Παρασκευής.
Η επίσκεψη Λέκκα
Η κ. Μοθωναίου είπε ότι ο Πρόεδρος του ΟΑΣΠ ήλθε στη Ζάκυνθο περισσότερο για τα πρανή του Κάστρου αλλά έγινε επίσκεψη και στο Ναυάγιο από την ξηρά. Μαζί με τα πολιτικά πρόσωπα ήταν ο φυσικός Γιάννης Κοπανάς και δύο κοινοτάρχες (των Βολιμών και της Αναφωνήτριας). Στην επίμαχη περιοχή δεν κλήθηκε να παρευρεθεί ο Δήμαρχος, ούτε άλλος εκπρόσωπος του Δήμου Ζακύνθου .
Η κ. Μοθωναίου είπε ότι η άποψη του κ. Λέκκα είναι η κατασκευή του φράχτη από τη σημαία μέχρι το φρύδι για να μην μπορούν να πηγαίνουν εκεί οι τουρίστες γιατί υπάρχει κίνδυνος κατολισθήσεων και αποκόλλησης μέρους του εδάφους.
«Θα δημιουργηθεί φράχτης στα 10 μέτρα για να μην μπορούν να πηγαίνουν ούτε δεξιά ούτε αριστερά, στην άκρη του γκρεμού, γιατί είναι επικίνδυνο. Θα δούμε πως μπορεί να ενισχυθεί το συγκεκριμένο σημείο μέσα από τη μελέτη για τη θέαση. Αν υπάρχει ασφάλεια στην περιοχή και παρακολουθούνται οι τουρίστες, θα μπορούν να μπαίνουν 2-3 άτομα, να βλέπουν και να βγάζουν φωτογραφία πριν φύγουν. Αυτά θα τα δούμε μέσα στο επόμενο διάστημα» είπε η κ. Κατερίνα Μοθωναίου.
Οι ενέργειες της Περιφερειακής Ενότητας
Σύμφωνα με την ενημέρωση που έκανε η κ. Μοθωναίου «η Περιφερειακή Ενότητα Ζακύνθου έχει κάνει τεχνικό δελτίο προς το υπουργείο για να γίνει χρηματοδότηση και να μπουν σεκιούριτι άμεσα. Επίσης με απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής έγινε παραγγελία πινακίδων που θα τοποθετηθούν για να δείχνουν τι πρέπει να γίνεται. Αυτό θα γίνει καθ’ υπαγόρευση της Αστυνομίας. Επίσης θα έχουμε σήμανση στη θάλασσα για να μπουν οι σημαδούρες και τα πλοιάρια να φτάνουν μέχρι τα 50 μέτρα από την ακτή και να φωτογραφίζουν από εκεί οι τουρίστες.
Ο κ. Λέκκας είπε ότι υπάρχουν κάποια σημεία έτοιμα να φύγουν και επισημαίνει να μπει ο φράχτης».
Η κ. Μοθωναίου ανέφερε πολύ εμφατικά ότι πρέπει να μπει οπωσδήποτε ο φράχτης εκεί που είναι η σημαία γιατί το σημείο είναι πολύ επικίνδυνο και παρά ταύτα οι τουρίστες πάνε ως εκεί.
Το θέμα που ανακύπτει και μπήκε από Περιφερειακούς Συμβούλους, είναι ότι αν μπει ο φράχτης στα 10 μέτρα δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να βγουν φωτογραφίες και άρα δεν έχει νόημα η επίσκεψη των τουριστών στο πλάτωμα.