Ενα ακόμα χτύπημα στη μάστιγα των κλοπών και διαρρήξεων στα χωριά κατάφερε η Αστυνομία.Συγκεκριμένα συνελήφθη την περασμένη Παρασκευή 5 Ιουνίου, το βράδυ στην Ζάκυνθο, από αστυνομικούς της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής της Εγκληματικότητας της Διεύθυνσης Αστυνομίας Ζακύνθου, ένας 33χρονος αλλοδαπός υπήκοος Αλβανίας για διάρρηξη σε οικία στην Ζάκυνθο.
Αναλυτικότερα, ο 33χρονος, όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Αστυνομικό Τμήμα Αλυκών, ταυτοποιήθηκε ως ο δράστης της διάρρηξης σε οικία της περιοχής, από την οποία είχε αφαιρεθεί ένας φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής.
Η διάρρηξη είχε σημειωθεί την περασμένη Πέμπτη. Ο 33χρονος οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ζακύνθου.
Παρόλα αυτά τα κρούσματα διαρρήξεων σε ανασφάλιστα σπίτια ή παραθεριστικές κατοικίες συνεχίζονται αμείωτα. Πληροφωρίες αναφέρουν ότι στην περιοχή Κυψέλης – Γερακαρίων υπήηρξαν τις προηγούμενες ημέρες νέες διαρρήξεις που ερευνά η Αστυνομία.