Την παραίτησή του υπέβαλε πριν από τρεις ημέρες στο Δήμο ο Πρόεδρος της Αναφωνήτριας Αναστάσιος Τσουκαλάς ο οποίος το τελευταίο διάστημα είχε αντιδράσει στα κακώς κείμενα που αφορούσαν τη στάση υπηρεσιών προς το χωριό του.
Ο Πρόεδρος είχε στείλει εξώδικο για την απόφαση της ΔΕΗ να διακόψει τον ηλεκτροφωτισμό στο Πόρτο Βρώμη και μάλιστα επεσήμανε πως είναι αδιανόητο η ΔΕΗ να προβαίνει σε μία τέτοια ενέργεια και να αφήνει χωρίς φως την περιοχή, ενώ βρισκόμαστε ακόμα στην τουριστική περίοδο.
Η διακοπή της ηλεκτροδότησης έγινε στο δημοτικό φωτισμό αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ενώ πρέπει να επισημανθεί πως σε πολύ κοντινή απόσταση, δηλαδή στην άλλη πλευρά του δρόμου προς το Πόρτο Βρώμη ο φωτισμός λειτουργεί κανονικά.
Ο κ. Τσουκαλάς σε πρόσφατες δηλώσεις του στον –Ε- αναφέρθηκε σε μία σειρά από προβλήματα που υπάρχουν στην περιοχή του και κανένας δεν ενδιαφέρεται, ενώ και ο Αντιδήμαρχος δεν έχει ασχοληθεί. Οι τουρίστες εκφράζουν τις διαμαρτυρίες τους και παρότι όλα όσα συμβαίνουν είναι γνωστά στη δημοτική αρχή, τίποτα δεν επιλύεται. Ο Πρόεδρος είπε ότι δεν πρέπει να ξεχωρίζουν τα χωριά και ειδικά για τη ΔΕΗ επεσήμανε πώς επιδεικνύει άλλη στάση στο ένα χωριό και άλλη στο άλλο.
Αναφορικά με την παραίτηση του κ. Τσουκαλά, αυτή κατατίθεται προς το Δήμαρχο και είναι στην ευχέρεια του κ. Κολοκοτσά να την κάνει αποδεκτή ή όχι. Το χρονικό διάστημα που έχει στη διάθεσή του ο Δήμαρχος είναι ένας μήνας.
Αν τελικά γίνει αποδεκτή η παραίτηση, τότε ο επόμενος για μνα αναλάβει Πρόεδρος στην Αναφωνήτρια είναι ο Τσουκαλάς Ευστάθιος του Διονυσίου.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ