Την παραίτησή τους υπέβαλαν το πρωί της Δευτέρας οι επτά Γενικοί Γραμματείς των Αποκεντρωμένων Διοικήσεων της Χώρας, μεταξύ αυτών και ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων Γ. Διδασκάλου, μετά από αίτημα του Υπουργού Εσωτερικών Ν. Βούτση.
Αυτό δε που αξίζει να αναφερθεί, είναι πως πρόθεση του Υπουργού είναι να μην τους αντικαταστήσει με νέα πρόσωπα αφού οι θέσεις αυτές πρόκειται να καταργηθούν.
Σύμφωνα με όσα αναφέρονται χαρακτηριστικά στην ιστοσελίδα aftodioikisi.gr οι Γενικοί Γραμματείς αποτελούσαν πολύ συχνά το «μακρύ χέρι» της κεντρικής εξουσίας και του υπουργείου Εσωτερικών, προκαλώντας αντιδράσεις από τους αιρετούς Περιφερειάρχες.
Μάλιστα ένα πρόσφατο παράδειγμα ρήξης ήταν η προεκλογική απόφαση των Γενικών Γραμματέων Αποκεντρωμένων Διοικήσεων Πελοποννήσου και Αττικής κ.κ. Διδασκάλου και Αγγελάκα να μεταφέρουν 4.000 τόνους σκουπιδιών από την Τρίπολη στον ΧΥΤΑ Φυλής παρά την έντονη αντίθεση τόσο της Περιφέρειας Αττικής όσο και του φορέα διαχείρισης, του ΕΔΣΝΑ στον οποίο συμμετέχουν τόσο εκπρόσωποι της περιφέρειας όσο και των δήμων της Αττικής.
Πλέον οι Γενικοί Γραμματείς φαίνεται θα αντικατασταθούν με Γενικούς Διευθυντές που θα έχουν τον συντονισμό των υπηρεσιών που υπάγονται στις Αποκεντρωμένες Διοικήσεις.
Μαριλένα Παπαδάτου