Μόνο οι δυο ελληνικές πετρελαϊκές εταιρίες υπέβαλαν προσφορές στο διαγωνισμό έρευνας και εκμετάλλευσης υδρογονανθράκων στα τρία χερσαία “οικόπεδα” της Δυτικής Ελλάδας.
Πρόκειται για τα “Ελληνικά Πετρέλαια” και την “Energean Oil & Gas” που έδωσαν το παρών στο διεθνή διαγωνισμό του Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ενώ καμία ξένη εταιρία δεν εμφανίστηκε ούτε καν η ιταλική Enel που προκάλεσε τη διαδικασία, ζητώντας πριν από ένα με ενάμισι χρόνο και τα τρία οικόπεδα.
Σύμφωνα με όσα ανακοίνωσε το Υπουργείο και οι ίδιες οι εταιρίες, τα “ΕΛ.ΠΕ” υπέβαλαν προσφορές για τις περιοχές “Άρτας – Πρέβεζας” και της “Βορειοδυτικής Πελοποννήσου” και η Energean Oil & Gas επίσης για την “Άρτα – Πρέβεζα” και την “Αιτωλοακαρνανία. Το ενδιαφέρον των ξένων εταιριών δεν εκδηλώθηκε, προφανώς, λόγω της μεγάλης βουτιάς των διεθνών τιμών του πετρελαίου με αποτέλεσμα τέτοιες επενδύσεις να μην είναι αποδοτικές και συμφέρουσες.
Τα “Ελληνικά Πετρέλαια” σημειώνεται ότι έχουν ήδη κερδίσει στον προηγούμενο διεθνή διαγωνισμό το “οικόπεδο” του δυτικού Πατραϊκού Κόλπου και στην κοινοπραξία για αυτήν την περιοχή συμμετέχουν η ιταλική Edison και η ιρλανδική Petroceltic. Ήδη έχουν ξεκινήσει τις ερευνητικές διαδικασίες.