Στην πλατεία Σολωμού ενάντια στο νέο νομοσχέδιο
Τη Δευτέρα, 4 Μάη 2020, περιβαλλοντικές ομάδες και σωματεία της Ζακύνθου κάλεσαν τους πολίτες σε μια συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά του νέου αντιπεριβαλλοντικού νομοσχεδίου που ψηφίστηκε χθες Τρίτη στη Βουλή.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/05/DSC_6771-scaled.jpg)
Η συγκέντρωση διαμαρτυρίας έγινε στην πλατεία Σολωμού και εκεί οι συμμετέχοντες αναφέρθηκαν σε επιμέρους θέματα που πρέπει να δούμε στο νησί μας και αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος από ενέργειες που θα επιτραπούν μέσω του νέου νομοσχεδίου.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/05/DSC_6773-scaled.jpg)
Σύμφωνα με όσα επισημάνθηκαν από τους διοργανωτές: «διαδηλώνουμε την αντίθεσή μας ενάντια σε ένα νομοσχέδιο που χωρίς διάλογο, χωρίς διαβούλευση, χωρίς διαφάνεια, η κυβέρνηση φέρνει «νύχτα» σε μια ουσιαστικά κλειστή Βουλή, έναν νόμο που καταστρέφει το περιβάλλον.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/05/DSC_6772-scaled.jpg)
Συγκεκριμένα όσον αφορά το νησί μας το νομοσχέδιο:
• Καταργεί τον Φορέα Διαχείρισης του «Θαλασσίου Πάρκου Ζακύνθου».
• Αλλάζει τις χρήσεις γης στις Προστατευόμενες Περιοχές της Ζακύνθου.
• Διευκολύνει τους επενδυτές, τύπου Εμίρη, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το περιβάλλον και τον άνθρωπο.
• Επιτρέπει τις εξορύξεις σε περιοχές διατήρησης οικοτόπων και ειδών, όπως τα νησάκια Στροφάδες.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/05/DSC_6785-scaled.jpg)
Θα στείλουμε ένα μήνυμα στην κυβέρνηση πως δεν διαπραγματευόμαστε το περιβάλλον του νησιού μας, δεν ξεπουλάμε τον τόπο μας και τις ζωές των παιδιών μας για μια κοντόφθαλμη, μη βιώσιμη ανάπτυξη. Θα μας βρουν αντιμέτωπους».
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/05/DSC_6777-scaled.jpg)
Στη συγκέντρωση έλαβαν μέρος οι εξής
• Καθαρά νερά στη Ζάκυνθο
• Βραχίωνας
• Αντάμα
• Nordill Zante
• Ομάδα Περιβαλλοντικής Συνείδησης Ζακύνθου
• Navagiogate
Της Αγγελικής Ξενόφου