Ξεκίνησαν για ακόμη μια χρονιά τα δρομολόγια του πλοίου που συνδέει ακτοπλοϊκά τα νησιά μας και παρά τις συζητήσεις και τους προβληματισμούς που έχουν διατυπωθεί όλο το προηγούμενο διάστημα σε επίπεδο Περιφέρειας, η ακτοπλοϊκή σύνδεση συνεχίζει με το πλοίο azimutπου εξυπηρετεί αποκλειστικά επιβάτες και όχι οχήματα.
Τα δρομολόγια ξεκίνησαν στις 5 Απριλίου και μέχρι τις 13 Σεπτεμβρίου του 2021 το επιβατηγό σκάφος θα εκτελεί καθημερινά δρομολόγια ξεκινώντας από την Κέρκυρα τα πρωινά Δευτέρας, Τετάρτης και Παρασκευής, κάνοντας στάση σε Παξούς, Λευκάδα, Μεγανήσι, Ιθάκη, Κεφαλλονιά επιστρέφοντας την επόμενη από Ζάκυνθο, ακολουθώντας την αντίστροφη διαδρομή.
Αξίζει να σημειώσουμε πως η συγκεκριμένη ακτοπλοϊκή γραμμή, που συνδέει μεταξύ τους όλα τα νησιά της Περιφέρειας είναι επιδοτούμενη από το Υπουργείο Ναυτιλίας και ξεκίνησε πρώτη φορά το 2018. Η πανδημία επηρέασε την κίνηση την περσινή χρονιά και σίγουρα το ίδιο θα ισχύσει και για φέτος, αφού προς το παρόν οι μετακινήσεις μεταξύ Νομών γίνονται με πολύ αυστηρούς περιορισμούς .
Το πλοίο έχει χωρητικότητά 170 ατόμων .
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.