Στην συνεδρίαση της Διαρκούς Επιτροπής Παραγωγής και Εμπορίου κλήθηκε να δώσει απαντήσεις ο Υπουργός Τουρισμού Βασίλης Κικίλιας για το θέμα του Ναυαγίου και κατά πόσο η Κυβέρνηση που δεν συμπεριέλαβε τις διατάξεις για την Ναυάγιο Α.Ε στο κατατεθέν Νομοσχέδιο , πρόκειται να «αιφνιδιάσει» τους Βουλευτές με τροπολογία της τελευταίας στιγμής. Ο ίδιος αν και δεν απάντησε ευθέως περί τροπολογίας, ξεκαθάρισε την πρόθεση του Υπουργείου να νομοθετήσει για το Ναυάγιο, σημειώνοντας πως θα κάνει ότι περνά από το χέρι του για λύση.
Τα ερωτήματα ειδικά για την εξαίρεση των Διατάξεων για το «Ναυάγιο» τέθηκαν από το Βουλευτή του ΜΕΡΑ 25 Κρίτων Αρσένη που ζήτησε τη δέσμευση του Υπουργού ότι δε θα «έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις και κομμάτι του Νομοσχεδίου, όπως το μεγάλο έγκλημα Ναυάγιο Α,Ε δε θα έρθει στην συνέχεια»
Ο Βουλευτής Κέρκυρας του ΣΥΡΙΖΑ Χ. Αυλωνίτης κατήγγειλε πως ενώ τα άρθρα για το Ναυάγιο, ήταν κλειδωμένα στη διαβούλευση, το Ναυάγιο Α.Ε εξαιρέθηκε από το Νομοσχέδιο.
«Μήπως καταλάβατε πως η κοινωνία δε θα κάτσει ήσυχη; Γιατί λείπουν οι σχετικές διατάξεις; Γνωρίζετε κ. Υπουργέ τι έχει γίνει στη Ζάκυνθο; Ξέρετε ότι όλη η κοινωνία είναι ανάστατη; Οργώσαμε πρόσφατα την περιοχή, και διαπιστώσαμε πως όλοι είναι ανάστατοι» σημείωσε ο Βουλευτής Κέρκυρας κάνοντας λόγο για ένα διάχυτο σκάνδαλο.
«Αξιολογήσατε πολιτικά την έντονη αντιπαράθεση και υποχωρήσατε, αλλά κρατώ μικρό καλάθι. Δεν πανηγυρίζω γιατί όλα τα περιμένω από την Κυβέρνηση σας. Να μας πείτε τις προθέσεις και να μας πείτε τι σκέφτεστε για αυτό το θέμα» ανέφερε.
Για το ενδεχόμενο αιφνιδιασμού με μια τροπολογία θέλησε να μάθει και ο Βουλευτής Μ. Φάμελλος υπογραμμίζοντας πως για την υπόθεση Ναυάγιο υπάρχει δικαστική διένεξη.
« Απαιτούμε να μας πείτε αν θα φέρετε τροπολογία για το Ναυάγιο» σημείωσε κάνοντας μεταξύ άλλων αναφορά στο Βούλευμα που ζητά διατύπωση πρόσθετων κακουργημάτων σε όσους έκαναν το συμβόλαιο.
«Μην πείτε ότι δεν το θέλετε, γιατί το λέτε ευκαιρία, όμως το βούλευμα κάνει λόγο για απάτη» ανέφερε.
Η απάντηση από τον Υπουργό δόθηκε στο τέλος της εισήγησης του:
«Ένα πρόβλημα κληρονομείται εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Οι φορείς της Αυτοδιοίκησης και οι λοιποί φορείς στη Ζάκυνθο δεν μπορούσαν λύσουν., Πρόκειται για το θέμα του Ναυαγίου. Καλείται κεντρικά η οργανωμένη πολιτεία να λύσει κεντρικά το πρόβλημα . ‘Έχουν χαθεί ανθρώπινες ζωές, το ναυάγιο είναι μη προσβάσιμο. Θα κάνω ότι περνά από το χέρι μου νομοθετώντας για να μην κινδυνεύσει η περιοχή, να είναι προσβάσιμη και να αναδειχθεί. Στο άμεσο μέλλον και μόλις είμαστε έτοιμοι θα ενημερωθείτε για το πώς θα γίνει. Σίγουρα όμως όχι με τρόπο που θα προσβάλει το νησί , την παράδοσή του και τους κατοίκους. Τέλος, θα είναι έξω από κάθε δικαστική υπόθεση» ανέφερε ο Υπουργός
Η συζήτηση συνεχίζεται σήμερα το πρωί με την ακρόαση φορέων και παρά το αίτημα που υποβλήθηκε να παρευρεθούν εκπρόσωποι της εκκλησίας και των ορεινών κοινοτήτων το αίτημα αυτό δεν έγινε αποδεκτό.