Με αφορμή μια ακόμη συνάντηση που έγινε στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλία για το master plan ο Βουλευτής έκανε γνωστές τις τελευταίες εξελίξεις που περιλαμβάνουν την προετοιμασία για την έναρξη των πρώτων μελετών που προβλέπει το master plan και είναι οι περιβαλλοντικές αλλά και την τροποποίηση των αρχικών σχεδιασμών που προέβλεπαν ογκώδη έργα στο μώλο του Αγίου Διονυσίου.
«Η μελέτη που μας παραδόθηκε για το master plan είχε ΦΕΚ αλλά όχι περιβαλλοντική μελέτη. Στόχος είναι η ολοκλήρωση της περιβαλλοντικής μελέτης για να ολοκληρωθούν τα έργα που προβλέπονται. Γίνονται διαδοχικές συναντήσεις με τα στελέχη του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, του Υπουργείου Περιβάλλοντος , του Υπουργείου Πολιτισμού και του Υπουργείου Υποδομών. Πιέζουμε για να πάμε γρήγορα αλλά θέλουμε να γίνουν αλλαγές για να αποφύγουμε τα μεγάλα μπαζώματα και τα ογκώδη κτήρια που προβλέπονται στην μελέτη. Θέλουμε να βελτιώσουμε την μελέτη και δεν προχωρούμε ελαφρά την καρδία» σημείωσε ο Βουλευτής αποκαλύπτοντας πως η Υπηρεσία Εναλίων Αρχαιοτήτων του Υπουργείου Πολιτισμού δεν συμφωνούσε με την χωροθέτηση προβλήτας στο μώλο του Αγίου Διονυσίου, καθώς στον ύφαλο Δημήτρη υπάρχει το παλιό ισπανικό ναυάγιο του 16ου αι. στη Ζάκυνθο.
«Για να γίνει εκεί η κατασκευής της προβλήτας στο μώλο του Αγίου Διονυσίου θα έπρεπε να ανατιναχθεί ο ύφαλος Δημήτρης. Τελικά όπως αποδεικνύεται ο μόνος λόγος για την αλλαγή της χωροθέτησης ήταν να μη γίνει ποτέ προβλήτα στη Ζάκυνθο» δήλωσε, σχολιάζοντας πως κάποιοι που δεν έχουν προσφέρει τίποτα στο νησί, δεν μπορούν να εμφανίζονται ως πιο ευαίσθητοι και με ενδιαφέρον για τον τόπο.
«Έχουμε αγάπη για το νησί και ψάχνουμε τρόπους να βελτιώσουμε, να ομορφύνουμε και να κάνουμε έργα ανάπτυξης» ανέφερε, «φωτογραφίζοντας» τις τελευταίες ανακοινώσεις του ΣΥΡΙΖΑ για το θέμα της προβλήτας.
Όπως ανέφερε τα επόμενα βήματα περιλαμβάνουν τροποποιήσεις στα κτηριακά και κατά προτεραιότητα τις μελέτες για μαρίνα που θα φιλοξενεί τα μεγάλα γιοτ.
«Πρέπει να ξεκινήσουμε με τις περιβαλλοντικές μελέτες. Υπάρχουν 2 εκατομμύρια ευρώ για τις πρώτες μελέτες» σημείωσε, συμπληρώνοντας πως οι συσκέψεις στο Υπουργείο είναι τακτικές.
Ο Βουλευτής ανακοίνωσε ακόμη πως εγκρίθηκε τις ημέρες αυτές από το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής η αίτηση την οποία είχε υποβάλλει το Λιμενικό Ταμείο Ζακύνθου για τη χρηματοδότηση, μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων, του έργου «Εγκατάσταση Νέων Ηλεκτρικών Γραμμών για την Παροχή Φωτιστικών Σωμάτων και Πίλαρ Παροχής Ρεύματος και Ύδατος στην Παραλιακή Οδό Λομβάρδου του Λιμένα Ζακύνθου.
ermisnewsroom