Καθώς στη Ζάκυνθο η συζήτηση για το Ναυάγιο εστιάζεται στην σύμπραξη Δήμου και Μητρόπολης για τη δημιουργία κοινού Φορέα, είναι πολύ πιθανό μέχρι τη Δευτέρα η Κυβέρνηση να αναλάβει πρωτοβουλίες. Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες του Ερμή, η πρωτοβουλία δε θα αφορά τη διαχείριση της περιοχής, μια που φαίνεται να υπάρχει ισχυρό veto από τον Υπουργό Εσωτερικών για την Ανώνυμη Εταιρεία, αλλά το…πιεστικό θέμα της συντήρησης του καραβιού και μια τροπολογία που θα επιτρέπει άμεσες σωστικές παρεμβάσεις πριν ο Παναγιώτης εξαφανιστεί!
Για την ιστορία πάντως να σημειώσουμε πως εδώ και 3 χρόνια ακούμε για συμπράξεις με φορείς όπως το Ιόνιο Πανεπιστήμιο ή άλλα ερευνητικά ιδρύματα για την μελέτη συντήρησης του πλοίου, μέχρι στιγμής όμως δεν έχει γίνει το παραμικρό.