Σε θρίλερ για δυνατούς λύτες εξελίσσεται η κατάρτιση του ψηφοδελτίου του ΠΑΣΟΚ στη Ζάκυνθο με την ηγεσία να βρίσκεται σε εμφανή διάσταση απόψεων με την τοπική οργάνωση και την τελευταία να αδυνατεί ακόμα να συντάξει λίστα προσώπων προς εκλογική αξιοποίηση.
Χθες διέρρευσε από σοβαρή πηγή στην Αθήνα ότι η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ προσανατολίζεται στην υποψηφιότητα του πρώην υπουργού Σταύρου Κοντονή για τη Ζάκυνθο. ‘Εχουν στο μεταξύ αποτύχει όλες οι προσπάθειες να πειστεί ο δικηγόρος Λευτέρης Γιαννάτος, ενώ είχαν απορρίψει παλαιότερα προτάσεις για συμμετοχή στο ψηφοδέλτιο, οι κ.κ. Προβής, Τουρίκης και Στραβοπόδης. Τελευταία είχαν γίνει συζητήσεις με τους κ.κ. Σπ. Ξένο και Διονύση Μπονίκο αλλά και αυτές δεν απέδωσαν.
Το πρόβλημα είναι αντικειμενικά μεγάλο καθώς για την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ είναι αδιανόητο το κόμμα που ίδρυσε ο Ανδρέας Παπανδρέου να μην μπορεί να “χτίσει” ψηφοδέλτιο στο νομό μας. Αναζητούν τα αίτια και αντιλαμβάνονται ότι ο κόσμος του παλιού ΠΑΣΟΚ στη Ζάκυνθο έχει διχαστεί ανάμεσα σε μια δεξιόστροφη και μια αριστερόστροφη αντίληψη και συμπεριφορά που έχει ως άμεση συνέπεια να μην υπάρχει ζεστό ενδιαφέρον για τις εξελίξεις στο εσωτερικό του κινήματος τοπικά.
Η σχέση του κ. Σταύρου Κοντονή με τον κ. Νίκο Ανδρουλάκη είναι ζεστή εδώ και πολλούς μήνες και πάντα ο ζακυνθινός πολιτικός μιλά δημόσια για τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ με κολακευτικά λόγια. Πολλοί δε πιστεύουν πως ακόμα κι αν δεν προχωρήσει η ένταξη του πρώην υπουργού στο ψηφοδέλτιο της Ζακύνθου, δεν αποκλείεται ο Σταύρος Κοντονής να είναι σε κάποιο από τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ στο Νομό Αττικής. Η αναγνωρισιμότητα του πρώην υπουργού σε όλη την επικράτεια του δίνει ένα πλεονέκτημα που δεν διαθέτουν άλλοι πολιτικοί στο νομό μας.
ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ
Στο μεταξύ χθες και μετά την δημοσιοποίηση των πληροφοριών για την υποψηφιότητα του Σταύρου Κοντονή υπήρξαν μεταξύ των άλλων και οι εξής αντιδράσει:.
- Ο δικηγόρος Δημήτρης Ποταμίτης ανάρτησε στο ιστολόγιο του ΕΡΜΗ δήλωση ότι δεν θα είναι υποψήφιος Βουλευτής, λόγω έλλειψης χρόνου.
- Ο εκπρόσωπος της Ν.Ε. του ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ Απόστολος Κάρτσακας, προέβη σε δήλωση, την οποία ανάρτησε στα σχόλια του άρθρου στον ΕΡΜΗ, σύμφωνα με την οποία η υποψηφιότητα Κοντονή δεν έχει απασχολήσει, ούτε τοπικά ούτε κεντρικά το ΠΑΣΟΚ.
ermisnewsroom