Αντικατάσταση κεντρικού αγωγού υδροδότησης Αγ. Λέοντας – Έξω Χώρα
Δύο λίστες με τα 20 μεγαλύτερα και τα 20 μικρότερα έργα σε όλη τη Χώρα που είχαν σχεδιαστεί και ενταχθεί στο πρόγραμμα «Φιλόδημος» αλλά δεν είχαν διασφαλισμένους πόρους κάτι το οποίο εξασφαλίζεται πλέον με το Πρόγραμμα “Αντώνης Τρίτσης” έδωσε στη δημοσιότητα ο Υπουργός Εσωτερικών.
Σε μία από τις δύο λίστες βρίσκεται το έργο της ΔΕΥΑΖ με την ονομασία: «Αντικατάσταση κεντρικού αγωγού υδροδότησης Αγ. Λέοντας – Έξω Χώρα (Τμήμα 1) 390.500,00 €».
Το έργο αυτό όταν ολοκληρωθεί θα επιλύσει ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα του νησιού που αφορά την παροχή νερού στο ορεινό τμήμα του νησιού. Ο αγωγός θα φτάσει μέχρι το χωριό Εξωχώρα και στη συνέχεια θα χρειαστεί να εξευρεθούν πόροι για να γίνει και το υπόλοιπο τμήμα μέχρι τις Βολίμες.
Σημειώνεται πως οι κάτοικοι των ορεινών ειδικά το καλοκαίρι αλλά και στη διάρκεια των άλλων μηνών του έτους αναγκάζονται να ζητούν τη μεταφορά νερού στα σπίτια τους με υδροφόρες, ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αναγκασμένοι να πληρώνουν για να έχουν αυτό το κοινωνικό αγαθό.
Της Αγγελικής Ξενόφου