Την καλή πορεία του νησιού μας στο θέμα της μείωσης των κρουσμάτων κορονοϊού επεσήμανε ο Πρόεδρος της Επιτροπής Λοιμώξεων του Νοσοκομείου Αθανάσιος Μάρκου, ο οποίος απέδωσε αυτή την εξέλιξη σε μεγάλο βαθμό στον εμβολιασμό του πληθυσμού. Ανέφερε ότι μέχρι τώρα έχουν εμβολιαστεί 15 χιλιάδες άτομα, δηλαδή το 1/3 περίπου του πληθυσμού και έτσι έχουμε πετύχει ένα μέρος ανοσίας.
Για την πορεία της πανδημίας ο κ. Μάρκου σημείωσε: «Είναι αλήθεια πως έχουμε μία σταθερά βελτιωμένη κατάσταση για τα δεδομένα της Ζακύνθου με σαφή μείωση των θετικών περιστατικών και το Μάιο μήνα είχαμε 18 κρούσματα μέχρι την 17η μέρα που διανύουμε (σ.σ. χθες). Τις τελευταίες ημέρες έχουμε 1 με 2 περιστατικά και μείωση του αριθμού των νέων εισαγωγών στο Νοσοκομείο, των ασθενών λόγω κορονοϊού. Τώρα μόνο 1 ασθενής νοσηλεύεται στην κλινική Covid, από τους 10 και 14 ασθενείς που είχαμε το προηγούμενο διάστημα. Έχουμε και αποσυμφόρηση της κλινικής. Στη ΜΕΘ είναι δύο άτομα που νοσηλεύονται, όχι σε πολύ καλά κατάσταση, ενώ το Μάιο είχαμε και 2 θανάτους ατόμων που είχαν και κορονοϊό. Όμως συγκριτικά με τους 2 προηγούμενους μήνες έχουμε καλύτερη εικόνα».
Αιτιολογώντας αυτή τη βελτίωση ο κ. Μάρκου είπε ότι είναι συνδυασμός επιμέρους παραγόντων και κύριος λόγος είναι ο εμβολιασμός του πληθυσμού που έχει σαν αποτέλεσμα την ανάπτυξη ανοσίας. «Ο εμβολιασμός βοήθησε να απλωθεί ένα δίχτυ προστασίας όχι μόνο στον εμβολιαζόμενο αλλά στο άμεσο κοινωνικό του περιβάλλον. Για παράδειγμα σε μία 6μελή οικογένεια που έχουν εμβολιαστεί 2 ή 3 άτομα, αμέσως δημιουργείται ένα περιβάλλον καλύτερης προστασίας για όλους.
Παράλληλα έχουμε τη βελτίωση των καιρικών συνθηκών που δεν ευνοούν την περαιτέρω ανάπτυξη του κορονοϊού κι αυτό συμβαίνει όταν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Επίσης έχουμε συναθροίσεις που μπορούν να πραγματοποιούνται σε ανοιχτούς χώρους και εκεί η πιθανότητα μετάδοσης είναι μικρότερη απ’ ότι στους κλειστούς χώρους.
Επίσης έχουμε και την τήρηση των μέτρων που γίνεται σε ικανοποιητικό βαθμό.
Όλα αυτά μαζί συντελούν ώστε να έχουμε αυτή τη βελτιωμένη εικόνα που αναφέραμε».
Αναφορικά με τις εμβολιαστικές γραμμές στο νησί ο κ. Μάρκου είπε αναλυτικά τα ακόλουθα: «Από τη Δευτέρα 17 Μαΐου έχουμε δύο επιπλέον εμβολιαστικές γραμμές στο Νοσοκομείο που λειτουργούν και αφορούν το μονοδοσικό εμβόλιο της Johnson & Johnson, συν μία που υπήρχε. Ακόμα έχουμε δύο γραμμές για τη Pfizer και μία για την Astrazeneca. Επιπλέον δύο γραμμές για τη Pfizer έχουμε στο πρώην ΙΚΑ. Λειτουργούμε από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ».
Για τον αριθμό των εμβολιασθέντων ατόμων ο Πρόεδρος της Επιτροπής Λοιμώξεων είπε: «Στη Ζάκυνθο έχουν γίνει 15.000 εμβολιασμοί και νομίζω ότι είναι ικανοποιητικός αριθμός γιατί πρόκειται για το ένα τρίτο του πληθυσμού. Τώρα ο εμβολιασμός γίνεται με γοργούς ρυθμούς. Γίνονται 400 την ημέρα, περίπου, τώρα φτάνουμε και τους 500 εμβολιασμούς. Στο Νοσοκομείο έχουν γίνει 10 χιλιάδες εμβόλια και τα υπόλοιπα στο ΙΚΑ. Επίσης τώρα δεν έχουμε ακυρώσεις όπως γινόταν τις προηγούμενες ημέρες. Όμως τώρα είναι απαιτητή η συμμετοχή και του ιδιωτικού παράγοντα».
Ο κ. Μάρκου δεν παρέλειψε να συστήσει την τήρηση των μέτρων προστασίας για να διαφυλάξουμε και τον τομέα του τουρισμού και επεσήμανε: «Πρέπει να δείξουμε προσοχή για να συνεχίσουμε να έχουμε καλούς αριθμούς, δεν πρέπει να παρασυρόμαστε γιατί δεν έληξε η υπόθεση της πανδημίας και το παραμικρό λάθος θα είναι εκτός των άλλων καταστροφικό για το οικονομικό-κοινωνικό κομμάτι της κατάστασης, ειδικά στην τουριστική περίοδο και υγειονομικά. Άλλωστε τώρα δεν έχουμε χρονικά περιθώρια για lock down».